Tým pod vedením staronového trenéra Jana Kotena strávil přelom roku na nelichotivé jedenácté pozici. Pokud by na ní zůstal i po základní části, znamenalo by to účast v play down, kde ze čtyř týmů vybojuje záchranu jen jediný.

Vzhledem k umístění týmu asi nebude hodnocení dosavadního průběhu soutěže zrovna pozitivní.

Určitě to není to, co jsme si představovali. Nejen výsledkově ale i herně jsme chtěli být jinde, než jsme. Několik utkání jsme prohráli o jeden dva góly, což znamená, že v nich jsme herně nepropadli. Chyběla nám ale větší vůle po vítězství, možná trochu štěstí. Na druhou stranu tam bylo také pár vysloveně špatných utkání, kde neklaplo doslova nic a výsledky jsou prostě debakly.

Kde je problém současného Spartaku?

Hlavní problém je tradičně v úzkém kádru, to je dlouhodobá záležitost. Před sezonou skončil gólman Štěpán David, což nám na klidu nepřidalo. Současná jednička Venkrbec nemá konkurenci na svůj post a ne každé utkání se mu podařilo. K našim dalším tradičním problémům patří samozřejmě koncovka.

Statistiky ukazují, že problémem je také bránění. Venkrbec má průměr skoro sedm obdržených branek na utkání. Obrana takové problémy Spartaku dříve nedělala, co je důvodem této nepříjemné změny?

Ten průměr je opravdu hrozivý. Nejde ale jen o brankáře, o jehož kvalitách to číslo nevypovídá. Je to obranná hra celého Spartaku. Je potřeba, aby se vraceli i útočníci. Florbal je hra rychlá, stačí, aby se při útoku zapomenul jeden hráč a je z toho přečíslení. Začali jsme hrát jiný herní systém, tak to snad bude jinak i výsledkově. První liga se posunula za poslední čtyři roky dopředu, týmy se v lize hodně mění a musíme se hodně snažit, aby nám neujel vlak.

Mají na špatné výsledky vliv i problémy s povrchem v tělocvičně základní školy Osvobození, kde hrajete zápasy i trénujete?

Nebudeme se na to vymlouvat, ale určitě to nepřidá. Ať už jde o tréninky, tak třeba i v zápase. Je to prostě jeden z faktorů, který nám do karet nehraje. Na druhou stranu má stejné podmínky i soupeř a my hrajeme v hale častěji, máme tedy možnost tomu přivyknout.

Sestava prošla doslova reformou, v kádru se objevila nová jména. Jak hodnotíte výkony Luďka Charouzka a Jana Kučery?

Jan Kučera je mladý perspektivní hráč, musí získat více zkušeností s dospělým florbalem, ale nakročeno má dobře. Luděk si po sedmi letech ve Švýcarsku bude muset zvyknout na jiný florbal. Týmu dodává především zkušenosti a rozvahu při rozehrávce. Do sestavy se vrátili Jarda Blažek a Honza Paták, kteří tolik loni nehráli, pro ně je to o to složitější, ale do sestavy už se zapracovali.

Je reálné dostat se ještě do play off?

Před námi je ještě devět utkání, hrajeme tedy o dvacet sedm bodů. Šanci tedy máme, ale naše situace není lehká. Abychom ji změnili, musíme porážet soupeře, které máme okolo sebe, a především vyhrávat doma. Museli bychom alespoň sedmkrát bodovat, což není jednoduché, ale zbraně skládat nebudeme. Pokud se to nepovede, musíme se alespoň dostat do herní pohody, abychom v play down hráli svůj florbal a byli v bojích o záchranu soutěže úspěšní.