Ty mají o to větší cenu, že se jim na pelhřimovské čtyřdráze povedlo udolat soka z Vysočiny, Cháb Jihlava.

ŽIROVNICE – CHJK JIHLAVA

6:2 (3286:3195)

Vysokou úroveň mělo utkání hlavně ve své první třetině. I když se o to postarali všichni čtyři aktéři, naprosto nedostižný byl Václav Rychtařík. Šestistovky nejsou ve třetí lize k vidění každý den, tentokrát příznivci kuželkářského sportu ochuzeni nezůstali. Odchovanec kamenického Slovanu hrál s velkým přehledem, vyhnul se větším výkyvům. Rychtaříkovi se dařilo v plných, tradičně velmi precizně dorážel.

Za celý zápas vyrobil jedinou chybu, takže není divu, že mu jihlavský Matějka plnil jen roli komparsu. Rozdíl 77 kuželek se nakonec ukázal jako rozhodující pro vývoj celého utkání. Bodovat nedokázal v paralelním souboji Čekal, ale měl obrovskou smůlu. Blažka tlačil na první položce ke zdi, jenže soupeř se dostal z takřka bezvýchodné situace hned čtyřmi „hodovkami“, takže Čekal musel být rád za remízu. Druhou třicítku vyhrál žirovnický kuželkář s naprostým přehledem, třetí naopak patřila Blažkovi, když Čekalovi vůbec nesedla dorážka. Zápas tedy dospěl do dramatického finiše. V úvodu plných měl navrch Čekal, ale do dorážky šel s náskokem pěti kuželek Blažek. Oba hráči náročnější kuželkářskou disciplínu zvládli bez chyby, přesnější byl ale Blažek.

Ve střední části hájili žirovnické barvy otec a syn Kožichové. Těžší pozici měl zkušenější František, který vyfasoval výborného Lukšanderla. Opora jihlavského týmu se v úvodu utkání trápila, kvůli špatným plným ztratila i první dráhu, ale pak začala prokazovat své kvality. Druhá třicítka vyzněla jednoznačně pro Lukšanderla, když hra F. Kožicha byla jedním velkým trápením. Proto jej pro druhou polovinu zápasu nahradil Kočovský. I jemu se povedlo vyhrát jednu dráhu, ale Lukšanderl si náskok v součtu poražených kuželek s přehledem pohlídal.

Jakub Kožich nejdříve poznal, jak dokáže být paní Štěstěna vrtkavá. Doležala v úvodní čtvrtině tlačil neustále do kouta, ale soupeř zvládl nejen „exist“, ale i poslední hod. „Hodovka“ mu vyhrála dráhu o jedinou kuželku. Žirovnický hráč se ale otrávit nenechal a na zbylých třech drahách svému soupeři prakticky nedal šanci.

Také Jihlavané nasadili do zápasu otce a syna. Otočit utkání dostali za úkol Chábové. Proti nim se postavili držitel rekordu pelhřimovské čtyřdráhy Karel Dúška a Jan Bureš. Všeobecně se čekalo, že Slavoj může k vítězství dojít spíše přes výhru Dúšky. Ten se ale neuvěřitelně trápil. V první třicítce zkazil dorážku, ve druhé v plných marně hledal ulici. Naštěstí ukázal, že je bojovníkem a jeho hra ve zbytku zápasu už měla parametry opory týmu. Zvláště 161 kuželek na třetí položce bylo vůbec nejlepší třicítkou utkání. J. Cháb st. svůj výkon vygradovat nedokázal, a proto tlaku Dúšky podlehl.

Žirovničtí mohli být ale i tak v klidu, v souběžném duelu s J. Chábem ml. si až nečekaně skvěle počínal Bureš. Rozhodnuto bylo už po třech drahách a jihlavský hráč znechuceně střídal. Do hry se tak dostal Novák, který využil snížené koncentrace Bureše a získal alespoň setový bod. Ty důležité body do třetiligové tabulky však brala domácí Žirovnice a rozhodně ne nezaslouženě.

Výkony: Rychtařík 607, Čekal 549, Jakub Kožich 537, F. Kožich (61. Kočovský) 500, Dúška 553, Bureš 540 – Matějka 530, Blažek 569, Doležal 499, Lukšanderl 536, J. Cháb st. 536, J. Cháb ml. (91. Novák).

Ostatní výsledky: Benešov – Ivančice 5,5:2,5 (2265:3316), Vracov – Dačice B 2:6 (3119:3242), Lokomotiva České Budějovice – Ratíškovice B 7:1 (3203:3047), Blansko B – Kutná Hora 7:1 (3279:3131), Rosice – Mistřín 6:2 (3380:3225).

Příští kolo: Mistřín – Benešov, Kutná Hora – Rosice, Ratíškovice B – Blansko B, CHJK Jihlava – Lokomotiva České Budějovice, Dačice B – Žirovnice, Ivančice – Vracov.