Všichni se dokázali prosadit na stupně vítězů, na Vysočinu putovala kompletní sada medailí.

Bronz na úvod

Z tria pelhřimovských trojbojařů šel na start, v kategorii M2 do 90 kilogramů, první Josef Ptáček. Josef měl těžkou pozici, podle papírových předpokladů neměl naději na žádnou z medailí. Když se ale na start nedostavil Francouz Muchosse a Angličan Cowley, přešel do 100 kg kategorie, kde měl za soupeře Josef Mášku, svitla mu malá naděje na malou medaili za benčpres.

Tu také po velikém boji získal. Po dřepech byl s 207,5 kg pátý. Soustředil se tedy na benčpres. Soupeři mu byli Němec Sulik a Angličan Stevenson. Po prvních pokusech byl nejlepší Sulik (165 kg), před Ptáčkem (162,5 kg) a Stevensonem (155 kg). Druhá série zamíchala pořadím. Do čela této trojice se dostal Ptáček (167,5 kg), předběhl Stevensona, Sulik (170 kg) nedal. Ve třetím pokusu zvedl Stevenson 170 kg, zatím co Sulik v opakovaném pokusu byl opět neúspěšný. Ptáček se snažil získat stříbro, ale nevyšlo mu to. S činkou o váze 177,5 kg si nedokázal poradit, takže mu zůstal jenom bronz. Po dvojboji byl čtvrtý. V mrtvém tahu zvedl ve třetím pokusu 200 kg, ale jeho soupeři byli lepší. Skončil tak celkově na pátém místě s 575 kg, když se před něj ještě dostal Kanaďan Dengler. Čtvrté místo mu uteklo o pouhých pět kilogramů.

Jen malé zlato

Naději na velkou medaili měl Josef Máška. Před závody však musel upravovat svoji tělesnou hmotnost, protože se rozhodl startovat v kategorii M2 do 100 kg, kde naděje na zisk medaile byly větší. To se nakonec projevilo na jeho psychické pohodě a výkonu.

Už startovní listina slibovala veliký boj, protože prvních šest závodníků mělo vyrovnané výkony. Máška věděl, že se musí prát o každý kilogram, což mu svazovalo ruce. Po dřepu byl až na osmém místě s 257,5 kg, když ve třetím pokusu na 265 kg nedodržel předepsanou hloubku. Základní pokus v benčpresu na 195 kilogramech pro něj znamenal zisk zlaté medaile za disciplinu, ale další pokus bohužel nezvládl pro školáckou chybu, a ve třetím již neměl potřebnou sílu. Ztratil tedy dalších 7,5 kg.

I přes tuto ztrátu se po dvojboji držel na druhém místě. Uzavřel pak základním pokusem 260 kg v mrtvém tahu, když 267,5 kg nezvládl. Pokud by zvládl všechny pokusy, jak měl v plánu, bronzová medaile by ho neminula. Takhle skončil celkově až šestý s výkonem 712,5 kg.

Rameno Primuse hodně limitovalo

V předposlední den šampionátu nastoupil náš poslední závodník, Václav Primus. Soutěží prošel bez ztráty pokusu, když skončil na čtvrtém místě s 525 kg. Zranění ramene jej připravilo o lepší umístění a medaili. Po dřepu, kdy zapsal 172,5 kg z třetího pokusu, byl celkově na pátém místě. V benčpresu musel hodně slevit, pro zranění ramene, a skončil na 112,5 kg. Protože Dán Allan Fuglsang, jeden z adeptů na zlato, vypadl, dostal se na čtvrté místo v celkovém pořadí. V poslední disciplině, mrtvém tahu, si vedl skvěle, skončil s výkonem 240 kg na druhém místě, což mu přineslo malou medaili za disciplinu.

Všichni pelhřimovští závodníci tedy získali medaili, což je ve velké konkurenci bezesporu úspěch.

Vladimír Tejrovský