Městečko ukryté v krásném prostředí Vysočiny se stalo centrem závodu Trek Přes tři vrchy Vysočiny již podeváté a o oblibě této akce mezi závodníky svědčí fakt, že se na tratě dvou délek vydalo více než pět set padesát startujících. V to nepočítáme vložené závody dětí, které se uskutečnily během dne v areálu centra závodu.

V ideálním počasí, padl rekordní čas

Oproti loňsku zaznamenal maraton jednu příjemnou změnu: zimu, mokro a bláto vystřídaly takřka optimální podmínky pro cyklistiku. Bylo oblačno, pofukoval velice svěží vítr, který byl předzvěstí odpoledních bouřek, a teploty se pohybovaly okolo 27 stupňů, což byl více než dvojnásobek oproti loňsku. Také tratě byly suché a míst, kde se dalo kolo ušpinit, bylo skutečně poskrovnu.

I díky tomu všemu byla trať maratónu velmi rychlá a již nyní můžeme prozradit, že padl rekord Zdendy Kříže z roku 2004. O necelé dvě minuty jej vylepšil Robert Novotný z Faktor Bike Teamu.

Jízda start – cíl

Děčínský biker se na samotném čele závodu pohyboval od startu a není divu, patřil totiž k nejužším papírovým favoritům tohoto ročníku. Cestu za vítězstvím mohl „Džovanovi“ zkomplikovat snad jen loňský vítěz Petr Cirkl (Kolokrám - Svijany) a nebo mohl z oddílové převahy nejvíce vytěžit, a upřímně řečeno i překvapit, Radek Bečka, který stejně jako Novotný závodí v teplickém Faktor Bike Teamu. Ozdobou pelotonu byl bezesporu extrémní biker Jan Kopka.

Trať jako v pohádce

Pětaosmdesát kilometrů dlouhá trať závodu Trek Přes tři vrchy Vysočiny patří k náročnějším u nás, neboť její převýšení činí něco málo přes 1600 metrů.

Kopce zde nejsou příliš dlouhé a když ano, nejsou nijak závratně prudké a ti nejlepší v nich ani neshazují řetěz z největšího převodníku. Občas ale přijde oživení, kdy se trať zvedá prudčeji, ale taková stoupání zase nejsou příliš dlouhá.

Jinými slovy: tempo se jede od startu do cíle, čemuž nahrávají i rychlé sjezdy. Prostředí Vysočiny je ale nádherné a nabízí jezdivé terény se vším, co si maratonec může přát – stezky na jedno kolo mezi kořeny a kameny, nádherné výhledy po okolí, aktivní a povzbuzující diváky ve všech vesnicích na trati a někoho může také lákat zdolání tří nejvyšších vrcholů v okolí Horní Cerekve - Křemešníku (765 m n. m.), Čeřínku (761 m n. m.) a Javořice (837 m n. m.).

Křemešník určil favority závodu

Pořadí na čele dlouhé trasy závodu se díky členitosti trati stále měnilo. Mělo vlastně jen jednoho stálého účastníka, a to Roberta Novotného. První stoupání a následný sjezd z Křemešníku vyselektoval na špici čtveřici ve složení Novotný, Stuna, Cirkl a S. Bambula. Poslední jmenovaný pak ale ze skupiny vypadl, podobný osud o něco později potkal i Tomáše Stunu.

Druhé místo za suverénním Robertem Novotným (Faktor Bike Team), který vyhrál s průměrem rovných 26 kilometrů za hodinu v rekordním čase 3:16:10, vybojoval o pět minut později ve spurtu Stanislav Bambula (CT Budvar Tábor) před třetím Davidem Kozielem (TROB) a čtvrtým Zdeňkem Nehonským (GS Cyklo Jistebnice). Nejlepším závodníkem Velosportu Valenta SCOTT Team byl Radek Štrosajer, který dojel na 14. místě.

Martin Hunal zářil

Závodilo se i na kratší, padesátikilometrové trati, která vynechávala vrchol Javořici. Zde zvítězil Martin Hunal (Velosport Valenta Scott Team) v čase 1:47:02, druhé místo se ztrátou pouze tří vteřin doslova vybojoval Daniel Dvořáček (Caffe Nannini), třetí pak byl s odstupem dalších tří vteřin Václav Holub (CK Mladá Vožice).

Jezdci od Valenty končili na bedně

V kategorii „padesátníků“ D2 vyhrál Petr Krupička starší před Richardem Valentou - oba z Velosportu Valenta SCOTT Team. V bitvě starších žáků obsadil Martin Dejmek z pelhřimovského klubu druhé místo.

Počasí tentokrát vyšlo o poznání lépe než tomu bylo v loňském roce. Proto byly na unavených tvářích závodníků v cíli vidět jen samé úsměvy. Příští ročník maraton Přes tři vrchy Vysočiny oslaví kulatiny a je nad slunce jasné, že příznivci horské cyklistiky se zde sejdou znovu.