Přestože se jedná o jeho první ročník, na startu se objeví řada známých vytrvaleckých tváří. Závodnické botky v Pelhřimově obuje mimo jiných i Mulugeta Serbessa. Tento naturalizovaný Etiopan se stane hlavním tahákem pelhřimovského půlmaratonu.

Ortoped je na očích

„Je fakt, že si mě lidé docela všímají. Aby ne, stejně jako Češi platí za hokejový národ, každý Etiopan je automaticky běžcem,“ usmívá se devětatřicetiletý vytrvalec, jemuž stačí na půlmaratonskou trať 1:10 hodiny. O jeho kvalitách vypovídá i necelé dva týdny starý maratonský výsledek 2:22:47 z Prahy.

Zdání přitom klame, Serbessa není žádný profesionál. Pracuje jako ortoped v jihočeském Týně nad Vltavou. Trénuje nejvýše třikrát týdně, vesměs po večerech, když nedrží službu. A protože jej nebaví běhat o samotě, kondici piluje i při menších závodech. V Pelhřimově to ale plánuje pořádně „rozbalit“. „Tohle rozhodně není žádný pouťák. Půlmaraton se prostě musí běžet naplno,“ zdůrazňuje příslušník tuzemské běžecké elity.

Účast přislíbila také třetí nejlepší žena loňských půlmaratonských tabulek Lenka Šibravová s osobním rekordem 1:19:58 z holandské Bredy. I vzhledem k přítomnosti Serbessy nelze zcela vyloučit ani příjezd členů hvězdného pražského Kerteamu.

Své želízko do ohně vkládá také samotný pořadatelský oddíl. V barvách Ligy Atletů Pelhřimov bude bojovat o místo v popředí Martin Heřmánek, který se již blíží ke hranici 1:15 hodiny. „Na borce typu Serbessa ještě natrénováno nemám. To je úplně jiná třída. Každopádně se těmto běžcům pokusím alespoň přiblížit,“ slibuje Heřmánek, ve čtyřiadvaceti letech velká naděje nejenom pelhřimovského běžeckého hnutí.

Rovinku nepoznají

Všichni startující, včetně těch převážně rekreačních, kterých se očekává nejméně sto padesát, se ale musí smířit s nezvratným faktem. Traťové rekordy v Pelhřimově padat nebudou. Tamní půlmaraton dělá čest vysočinské pověsti, běžci na obrátkové trase mezi Pelhřimovem a Svépravicemi prakticky nepoznají, co je to rovinka.

„Zkušeným elitním běžcům ale nebude kopcovitá krajina činit výraznější potíže,“ míní ředitel závodu a ironman v jedné osobě Marcel Brož, který neočekává oproti rovinatým tratím čas vítěze horší o více než pět minut. „Městské půlmaratony sice jsou rychlejší, v kopcích si ale zase více zazávodíte. Je to náročnější, ale hezké,“ přitakává Serbessa.

Pelhřimovští zároveň pojali první půlmaraton i jako sportovní událost. Diváci se budou moci přivítat i se známým ultramaratoncem, rekordmanem a dobrodincem Milošem Škorpilem, úlohu čestného hosta přijal paralympionik Jiří Ježek. Bohatý doprovodný program počítá mimo jiné s velkými dětskými závody.

„Věříme, že se premiéra podaří a tento velký běh u nás zakotví natrvalo,“ vyjadřuje přání Marcel Brož. Startovní výstřel zazní před pelhřimovským Domem seniorů v nedělních 11 hodin.