Soutěžili zde závodníci v kategorii dorostenců, juniorů a masters. K vidění byly výkony na evropské i světové úrovni.

Domácí závodník Petr Macák vytvořil neoficiální světový rekord výkonem 240 kilogramů v supertěžké kategorii nad 60 roků. Jiří Kati z Opavy se zařadil mezi evropskou špičku kategorie M1 do 90 kilogramů s výkonem 242,5. Vynikající výkony podali také Michal Mihály z Kuřimi (245 kilogramů) a Antonín Šota z Klatov (242,5 kilogramů).

Štěchová zářila

Pelhřimovský Spartak obsadil pouze kategorii masters třemi závodníky a všichni stáli na stupních vítězů. V ženské kategorii M1 do 56 kg startovala Hana Štěchová a s přehledem ji vyhrála s výkonem 65,0 kilogramů. Prvním pokusem si poradila s 62,5 kg. Její soupeřka Zodererová z Vršovic zvládla 57,5 kg. V druhém pokusu byla Hana neúspěšná na 65 kg a ani soupeřka se svými 62,5 kg neuspěla. Rozhodl třetí pokus, ve kterém si obě výkon zopakovaly.

Pelhřimovská závodnice měla platný pokus, soupeřka ne, takže zlato putovalo na Vysočinu. Mezi ženami v hodnocení bez rozdílu vah byla Hana Štěchová druhá za Janou Došlíkovou z Jablonce nad Nisou a vybojovala pro oddíl druhou příčku.

Josef Ptáček startující v kategorii M2 do 90 kilogramů neměl soupeře a tak šel na jistý první pokus se 167,5 kg a byl úspěšný. Ve druhém a třetím pokusu zariskoval a zvedl hmotnost činky, snad až příliš, na 180 kilogramů, a bohužel už svůj výkon nevylepšil. Přesto bral zlato.

Jako poslední nastoupil do bojů o medaile Václav Primus. Startoval v kategorii M3 do 100 kg. Měl v Jiřím Horníkovi z Vejprnic velikého soupeře, který byl nad jeho síly. Horník o svém vítězství rozhodl už prvním pokusem, kdy zdvihl 150 kg. Také jeho druhý pokus se 155 kg a třetí se 160 kg byly úspěšné. Václav Primus měl rovněž všechny pokusy platné, jeho maximem bylo 150 kilogramů, což stačilo na nový osobní rekord a stříbrnou medaili.

(vte)