Obě medaile – už druhé zlato fenomenální rychlobruslařky Martiny Sáblíkové a nečekaný bronz běžecké štafety s finišmanem Martinem Koukalem – zase pomohly na výsluní Žďáru nad Sázavou, odkud oba medailisté pocházejí.

Minimálně ve dvou domácnostech u Sázavy tekly ve středu večer bublinky proudem. Nejdříve v rodině finišmana bronzové štafety Martina Koukala, o hodinu a půl později se zapíjelo už druhé zlato u Sáblíkových.

„Martina dala do jízdy maximum. Bylo na ní vidět, že jede na krev, že nechce zklamat fanoušky,“ nechala se slyšet maminka Eva Sáblíková. Její dcera totiž musela v poslední jízdě útočit na skvělý čas Němky Beckertové. A uspěla o pouhých 48 setin vteřiny.

Teď už se může těšit na úterní návrat z Kanady. Potkají se hned na ruzyňském letišti. Dvojnásobnou olympijskou vítězku čeká překvapení v podobě dárku. „Něco pěkného pro ni mám. A nejen pro ni, ale i pro trenéra Petra Nováka. Ale neprozradím, co to je,“ říká Sáblíková.

A dojde i na dobíjení baterií. „Miluje českou kuchyni. Nejspíše si řekne o ovocné kynuté knedlíky sypané tvarohem nebo svíčkovou,“ předpovídá Eva Sáblíková.

Šampaňské a doutník

Rychlost a hodně štěstí, to přál František Koukal svému synovi Martinovi na začátku her ve Vancouveru. A tužba se vyplnila. Běžecké kvarteto si v cíli mohlo říci: Konečně, je to doma! Ve štafetě získali Češi medaili po dlouhých 22 letech od Calgary 1988.

„Na rozdíl od manžela jsem vůbec nevěřila, že by to ve štafetě mohlo vyjít. Větší naděje na zisk medaile jsem Martinovi dávala ve sprintu dvojic,“ líčí Božena Koukalová.

Přesto rodiče svým pohledem hnali syna k bronzu. „Po skončení přenosu jsme si samozřejmě otevřeli šampaňské, manžel si dal doutník,“ popisuje s úsměvem Koukalová.

Ráno pak prožívali vše ještě jednou. Společně s Martinovým tříletým synkem Sebastianem, který byl právě u prarodičů na návštěvě. S bronzovým medailistou se setkají příští týden, kdy se vrátí domů do Liberce, kde teď s manželkou Vandou a dvěma dětmi bydlí. Medaili však viděli už pár hodin po závodě. Prostřednictvím skypu.

Čtyři „placky“, které dohromady získali Martina Sáblíková a Martin Koukal, ocení i žďárská radnice. „Samozřejmě plánujeme veřejné uvítání, ale termín musíme přizpůsobit jejich programu a času po návratu z olympiády ve Vancouveru,“ přislíbil starosta Jaromír Brychta.

Zlata Ptáčková, Jiří Bárta