Za myšlenkou běžeckých klání stojí přední český ironman Marcel Brož. „Všiml jsem si, že po městě i v jeho okolí pobíhá docela dost lidí. Zkusit to se závody mi přišlo zajímavé, protože většina sportovců se přece jenom chce poměřit s druhými,“ řekl Brož.

Cena pro běžce je velmi zajímavá

Co se pod zkratkou LAP skrývá? Ve skutečnosti se jedná o seriál dvanácti desetikilometrových přespolních závodů. Běžci se utkají vždy jednou za měsíc. Závodit se bude výhradně v pelhřimovském lesoparku Sady na v podstatě shodné trati s tou, po níž vedla říjnová Cena města. Pod její hlavičkou se ostatně poběží za rok i finálový dvanáctý závod.

Desetikilometrovou vzdálenost zvolil Brož z jednoduchého důvodu. „Tuto trasu zvládne při troše dobré vůle i naprostý začátečník, hodí se i pro ženy. Samozřejmě počítám i s tím, že se tu časem objeví i zkušenější borci z okolních měst a závody mohou mít docela slušnou úroveň. Prvotní ale zůstává organizované běhání,“ dodal Brož, který se nijak netají tím, že na start „desítky“ se v rámci přípravy na další vytrvaleckou sezonu postaví také.

S pilotní myšlenkou úzce souvisí i hlavní cena LAP. Kromě materiální odměny za dílčí vítězství je ve hře bezplatná účast na atraktivním mezinárodním maratonu ve švýcarském Luzernu, včetně cesty a dvoudenního ubytování.

Nemusí ji totiž nutně získat ten nejlepší běžec. O tom, kdo napřesrok pojede na „zahraniční běžecký výlet“ v doprovodu Marcela Brože zdarma, rozhodne los. „Šanci má každý, kdo se zúčastní alespoň deseti závodů z dvanácti. Myslím si, že to už je slušná motivace pro každého rekreačního běžce,“ usmál se pětatřicetiletý vytrvalec s tím, že kdo se chce dozvědět více, ten ať v neděli po ránu prostě obuje běžecké boty a vyrazí do Sadů.