Přitom konkurence byla více než zdatná. Na čtyřech sportovních plochách se sešlo přes pět set závodníků z dvaceti zemí světa. Vedle tradičních účastníků, kterými jsou Německo, Rakousko, Česko, Švýcarsko, Polsko, Dánsko, Itálie nebo Francie se tu představily týmy z Brazílie, Turecka, Mexika, Íránu či Indie. Elektronický systém bodování, který již začíná být běžným, doplnila nová pravidla. Čtrnáct závodníků z Lackova týmu tak čekal nelehký úkol - obstát nejen ve velmi obsazených kategoriích, ale také se přizpůsobit novým pravidlům.

Ačkoli se taekwondistům z Vysočiny nejprve dařilo a většina z nich přešla přes první boj, v daších zápasech se plně projevila silná konkurence a jen málokterým se podařilo probojovat dál. O poznání těžší situaci měli méně zkušenější závodníci, neboť turnaj nebyl rozdělen podle výkonnostních kategorií. Proto byl velmi překvapivý výkon Tomáše Čížka, který prvního soupeře deklasoval 8:0 a v semifinále bojoval velmi vyrovnaně, i když nakonec podlehl 2:5. Podobně dopadla i Emílie Ryvolová, když první boj vyhrála 7:1 a stopku jí vystavila teprve semifinálová soupeřka.

Douda byl blízko druhému triumfu

Ve velmi dobrém se předvedli i nejmladší závodníci z Vysočiny Tomáš Hron a Matěj Kaman. Tomášovi se sice nepodařilo přejít přes první boj, ale se svým soupeřem dlouho držel krok, neboť boj skončil až v prodloužení tzv. „náhlé smrti“.

Jeho kolega v kategorii Matěj Kaman si v prvním kole jednoznačně poradil se svým soupeřem a výsledek 15:0 ho poslal do semifinále, kde nastoupil proti většímu a silnějšímu Němci. Přesto se nevzdal a bojoval do poslední vteřiny.

Stejně srdnatý výkon předvedl i David Šimek, který se přes dva německé závodníky dostal až do finále. Zde se bohužel štěstí naklonilo na stranu soupeře a David tak skončil na krásné stříbrné pozici.

Za desetiletou historii se zlatou medaili povedlo získat pouze Kateřině Nedvědové a Filipu Doudovi, ten i letos měl velice blízko k získání nejcennějšího kovu.

V semifinále s přehledem „vykázal“ z tatami závodníka norimberského Leopardu 18:3. I finálový duel vypadal hodně slibně, když první kolo končilo za stavu 3:0 pro Filipa. Bohužel italský závodník se se stříbrnou medailí nechtěl smířit a po strhujícím druhém kole bylo skóre srovnáno na 3:3. Následovalo prodloužení boje, kde rozhoduje první inkasovaný bod. Filipovo nepatrné zaváhání Ital využil a získal pro sebe zlato.

Jitka Prokopová