Před samotným areálem se šikovala parkující auta a stánkaři za popíjení kávy připravovali zboží. Čtyřiačtyřicátý ročník finále eprestižní soutěže Zlatá podkova v Humpolci začal.

„Teď už si běží vše ve vlastní režii. Na nás zbývá dolazovat poslední detaily. To podstatné je připravené,“ usmíval se organizátor soutěže Jiří Klubal.

V areálu školního statku, hned v sousedství závodiště, vybudovali organizátoři zázemi pro závodníky. Ti ve speciálních přenosných stájích připravovali své koně na ranní drezuru.

„Je to finále velmi prestižní soutěže. Připravujeme se na ní v podstatě celý rok,“ řekla několikanásobná vítězka Zlaté podkovy Radka Dvořáková, která patří mezi jezdeckou špičku v republice.

Generace závodníků

Na humpolecké závodiště přijela necelá stovka jezdců. Závodit se bude ve dvou kategoriích. V jezdecké všestranost a mistři opratí se utkají ve spřežení. „Vzhledem k tomu, že už se závody pořádají přes čtyřicet let, setkávají se tu generace závodníků,“ sdělil Jiří Klubal.

„Máme tu možnost vyzkoušet jak mladé koně tak jezdce. Pro mě osobně je tento závod vrcholem sezony,“ doplnil závodník Jaroslav Hatler, který patří mezi ozdoby závodu. V loňském roce totiž reprezentoval Českou republiku na Olympijských hrách v Pekingu. Sám je několikanásobným držitelem Zlaté podkovy.

„Vím o tom, že sem do Humpolce na závody jezdí špičky tohto sportu. Hodně se o koně zajímám,“ svěřila se s prvními zážitky fanynka Hanka Opletalová, která do Humpolce vyrazila až z Olomouce.

„Doufáme, že se nám vyvede počasí. Zatím je nádherně,“ vyslovil přání organizátor Jiří Klubal.

Meteorologická předpověď ale organizátorům příliš nepřeje. Jak ale uvedl Jiří Klubal, finále Zlaté podkovy nebude jen o koních a dobrovodný program celých závodů by mohl přilákat i nezasvěcené návštěvníky, které by mohlo od výletu do Humpolce odradit špatné počasí.

Průvod městem

„Závody ožije v podstatě celé město. Na ná městí bude možnost poslechnout si vystoupení dechové hudby a nebo i vystoupení mažoretek,“ vypíchl některé bonusy Klubal. Za tribunou závodiště stojí několik pouťových atrakcí v podobě autodromu, nebo skákacího hradu. Ty ocení hlavně ti nejmenší závodníci. „Pro letošní ročník jsme připravili úplnou novinku. Kromě koní letos budou závodit i lamy,“ podotkl Klubal. Jak ale dodal, neobvyklá zvířata nebudou osedlána. „To u nás v Česku není zvykem,“ pousmál se.

Program čtyřiačtyřicátého ročníku Zlaté podkovy vyvrcholí v neděli. Na závodišti se v dopoledních hodinách představí ještě jezdecká spřežení a následně po nich i parkuroví jezdci.

„Od deseti hodin dopoledne projede centrem města slavnostní průvod. Součástí bude proslov na humpoleckém náměstí,“ prozradil Jiří Klubal.
„Přijela jsem kvůli závodům. Budu tady až do neděle, takže mi nic neujde,“ usmál s Petra Voráček z Jindřichohradecka.