Alespoň tomu tak není v Čechách. Přesto zakořenil i v Pelhřimově. Zásluhu má na tom Martin Borek, mistr republiky a zároveň i trenér.

Jak jste se dostal k boxu?
Bojové sporty mě lákaly už od malička, k boxu jsem se dostal přibližně před deseti lety. Nejprve jsem na něj chodil doma v Pelhřimově, před šesti lety jsem začal dojíždět do druholigového Gauner boxing clubu do Jihlavy. Nakonec jsem se dostal i na hostování do prvoligového Brna a posléze i do extraligového Prostějova.

Dosáhl jste několika cenných výsledků. Kterých z nich si nejvíce vážíte?
Nejvíce si považuji vítězství na mistrovství republiky v roce 2010, cením si i prvních míst v extralize či první lize. V posledních letech jsem se začal orientovat spíše na trénování a crossfit (program na získání a zformování tělesné síly – pozn. aut.).

Jak jste přišel na myšlenku zřídit boxerský klub v Pelhřimově?
Vždycky bylo mým snem stát se trenérem. V Jihlavě byli mé myšlence hodně přístupní, podpořili mě v ní, a posléze jsem se domluvil i v Pelhřimově. Pak už to bylo jen o tom sehnat vybavení do tělocvičny a pár lidí, které to baví stejně jako mě.

Přiblížíte nám, jak trénink pod vaším vedením vypadá?
Je to stejné jako v každém jiném sportu, nejprve se rozehřejete. Pak následuje nácvik techniky, kterou považuji za nesmírně důležitou, protože vyznávám technický box. Další součástí tréninku je cvičný zápas, v závěru se pracuje na zlepšení fyzické kondice. Neodmyslitelnou součástí přípravy boxera jsou i nácviky strategií.

To je zajímavé, takže box není o boji samotném?
Každý si myslí, že přijde na trénink a hned se bude bít. Tak to ale vůbec není. Než kluky pustím k prvnímu sparingu, uplynou minimálně dva měsíce práce. Ty dva měsíce jsou vyplněny poctivou prací, přípravou na boj. Jak jsem říkal, uznávám technický box a když chci, aby kluci boxovali technicky, tak se techniku musejí nejprve naučit. Nechci, aby se zbytečně rvali. O tom box opravdu není.

Je box sportem pro každého?
Podle mě ano. Snažím se to dělat tak, aby si u nás v klubu mohl zacvičit opravdu každý, kdo má o tento sport zájem. U nás si můžete vybrat, kam budete své tréninky směřovat. Někdo by se rád stal závodníkem, jiný to zase dělá jen pro fyzickou kondici nebo proto, že chce být v partě. Máme tu systém skupin, přičemž každá z nich směřuje k určitému cíli. Začátečníkům zpravidla doporučuji, aby se nejprve věnovali nácviku techniky, získali fyzičku a boxovali vyloženě rekreačně. Svůj cíl mohou vždy přehodnotit.

Za jak dlouho může začátečník pokročit až do ringu?
Jeden z mých svěřenců, osmnáctiletý Martin Mareš, cvičí teprve půl roku a teď  je schopný konkurovat o mnoho zkušenějším borcům. Je to však individuální záležitost, každý potřebuje svůj čas. Od toho jsem tam já, abych posoudil, kdy doba na vstup do ringu přišla. Jak jsem se ale zmínil, je i řada těch, kteří do ringu nechtějí a jejich cílem je dělat box pro lepší kondici. I to je ale cesta.

Kolik členů má Gauner boxing club Pelhřimov?
V současnosti máme asi třicet registrovaných členů, což zahrnuje boxery rozdělené do tří výkonnostních skupin a sportovce, kteří vyznávají crossfit. I tomu se totiž v našem klubu věnujeme.