Podle policie se při nehodě těžce zranil téměř šedesátiletý pilot. Letadlo, které mělo být původně svatební atrakcí, zavadilo o elektrické vedení a zřítilo se na rodinný dům a stodolu.

„Před 14:45 jsme dostali několik oznámení o pádu malého motorového letadla, takzvaného ‚čmeláka‘. Podle oznámení se zřítilo na rodinný dům a stodolu přímo v obci,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místo vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Zraněného pilota transportoval vrtulník do nemocnice. Podle ředitelky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladimíry Filové měl pilot mnohočetná zranění.

Podle starostky Klokočova Hanky Zárubové byl přelet malým letadlem součástí svatby a údajně letělo nízko, takže se nakonec zapletlo do drátů a havarovalo. Při nehodě nikdo jiný zraněn nebyl. Příčiny nehody vyšetřují vysočinští kriminalisté i odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Na Havlíčkobrodsku a na Vysočině vůbec, to ale není první letecká havárie a se zvýšením zájmu lidí o pilotní průkazy, zřejmě ani poslední. Například v roce 2009 došlo k těžké havárii letadla u obce Sobíňov. Tragickou smrtí dvou pasažérů skončil soukromý vyhlídkový let malého letadla typu Zlín rok výroby 2004.

„Jednalo se o dvě osoby, let byl soukromý. V době neštěstí v letadle byli zrovna dva muži ve věku 48 a 66 let, podle našich informací byli oba dva zkušení piloti. Příčina pádu letadla se v současné době šetří,“ informovala tehdejší policejní mluvčí Jana Mazourová. Havárie letadla byla pro obyvatele obce šokující. Stroj shořel, oba muži zemřeli. V roce 2013 nehodu ultralehkého letadla u Pelhřimova odnesl pilot jen lehkým zraněním. V červnu 2015 to byly hned dvě havárie ultralehkých letadel. Jeden pilot se zřítil u Křižanova na Žďársku, Druhá nehoda se stala při vzletu ultralightu na letišti v Havlíčkově Brodě asi dvě hodiny po poledni. Devětašedesátiletý pilot vyvázl bez zranění. Poškozením podvozku a vrtule vznikla na stroji škoda do padesáti tisíc korun.

Další havárie se stala loni na podzim u obce Nížkov na Žďársku. Na louku u lesa mezi obcemi Nížkov a Rosička na Žďársku se v úterý před jednou hodinou odpolední zřítilo malé sportovní letadlo. V něm cestovali dva muži, kteří byli při havárii zraněni. Jednalo se o cizí státní příslušníky ve věku třiašedesát a sedmapadesát let.

Pilotů je víc a nehod přibývá

Podle Milana Pecníka z Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod havárií letadel přibývá a příčiny jsou různé. O nehodách ultralehkých letadel podle odborníků na letecké nehody nejčastěji mluví čísla. Kolik bylo obětí, o kolikátou nehodu se jedná.

Teprve pak se začíná mluvit o příčinách. Ty jsou někdy prozaické: počasí či technika. Jindy však mohou být stejné, jako u nezodpovědného řidiče auta. Alkohol nebo mobil. Podle údajů Letecké amatérské asociace každý rok stoupne počet držitelů platných pilotních průkazů na ultralehká letadla přibližně o stovku. Jak konstatoval nedávno při pořádání letecké show v Chotěboři zkušený pilot Jan Adamec, za minulého režimu se starší lidé k létání nedostali.

„Nyní ano. Zájem o pilotní průkaz mají i šestnáctiletí na druhé straně málem šedesátníci. Nejčastěji jsou zájemci ale někde uprostřed tohoto věkového rozmezí,“ konstatoval pilot. Jak dodal, podmínkou pro získání pilotního průkazu stačí jen potvrzení o zdravotní způsobilosti, věk 15 let a výše (do 18 let je třeba souhlas zákonných zástupců), absolvování praktické a teoretické výuky složení závěrečné zkoušky.