Vážná nehoda se stala v pondělí 25. září kolem sedmé hodiny ranní. Tou dobou jeli kriminalisté po silnici I/34 z Pelhřimova směrem do Humpolce. Při průjezdu kolem odbočky na Radětín si všimli stojícího nákladního auta a o několik metrů dál na trávě i havarovaná motorka. Nedaleko od ní ležel v příkopu zraněný motorkář. Ve stejnou chvíli na místo přijeli i vojáci Armády ČR. Začal boj o život. „Motocyklista ležel na zemi na zádech, nehýbal se a na levé noze byla viditelná závažná otevřená zlomenina. Zpočátku byl motocyklista při vědomí, ale nereagoval na žádné podněty. Po chvilce upadl do bezvědomí a bylo zjevné, že přestal dýchat,“ popsala situaci policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nehoda kamionu ve Vystrkově.
Řidič kamionu ve Vystrkově nezvládl couvání. Zbořil elektrickou skříň

Policisté ho spolu s vojáky přenesli na silnici, aby mohli začít s resuscitací. Opatrně mu sundali zdeformovanou přilbu a zaklonili hlavu. „Poškozený začal opětovně dýchat, a proto nebylo nutné přejít k aktivní resuscitaci. Motocyklistu poté umístili do stabilizované polohy,“ sdělila mluvčí.

Motorkář byl v šoku a dezorientovaný. Pokoušel se vstát, aby mohl pokračovat v cestě. „Oba kriminalisté se snažili muže držet při vědomí aktivní komunikací a zároveň sledovali jeho životní funkce a uklidňovali ho. Ostatní přítomné osoby v reflexních vestách v místě řídily provoz na pozemní komunikaci,“ doplnila mluvčí. V té době už na místo dorazila sanitka i vrtulník letecké záchranné služby.

Švédka převážela v autě dvanáct migrantů. Celníkům se pokusila ujet.
Policejní honička Vysočinou: Švédka převážela migranty. Zastavila u Hojanovic

Policisté obdrželi plaketu za prokázání odvahy a osobní statečnosti a kázeňskou odměnu. „Svým jednáním jste prokázali, že se umíte ve stresové situaci správně rozhodnout a dokázali jste muži poskytnout neodkladnou první pomoc, což nemusí být pro každého samozřejmostí. Jsem velice rád, že se mohu s těmito příběhy podrobně seznámit a osobně poděkovat těm, kteří podobnými činy dělají čest nejen našemu krajskému policejnímu ředitelství, ale dělají dobré jméno celému policejnímu sboru,“ řekl ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Miloš Trojánek.

Zachránci jsou kriminalisté, proto není žádoucí zveřejňovat jejich jména ani jejich tváře.