K nehodě došlo v pondělí devětadvacátého ledna před půl třetí odpoledne. „Silnice je dočasně uzavřená. Na místo letí vrtulník,“ uvedla před třetí hodinou policie.

Podle policejní mluvčí v místě nehody nejprve stálo porouchané nákladní auto, před půl třetí do něj narazil kamion. Padesátiletý cizinec jel kamionem s návěsem po dálnici v jízdním pruhu pro pomaleji jedoucí auta. „Při jízdě se nechoval ohleduplně a ukázněně a nevěnoval se plně řízení jízdní soupravy, kdy přední částí vozidla narazil do zadní části návěsu, který byl zapojen do jízdní soupravy za nákladním vozidlem,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Řidič odstaveného vozu přitom již několik minut před nehodou z travnatého příkopu a oblečený v reflexní vestě signalizoval ostatním řidičům, že tam se svou nákladní jízdní soupravou stojí. Zajišťoval si označení místa a odtah nepojízdné soupravy.

Jenže viník nehody byl silně opilý. Policisté mu opakovaně naměřili přes tři a půl promile alkoholu v dechu. Při nehodě se lehce zranil. „Po ošetření v nemocnici policisté řidiče zajistili a eskortovali ho do protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění,“ doplnila Čírtková. Škoda je předběžně 1,1 milionu korun.

Nehoda tří kamionů na dálnici D1 na Vysočině.
Tragická nehoda kamionů na D1 u Bíteše: řidič zemřel, dálnice se v noci uklízela

„Při nehodě došlo k masivnímu úniku provozních kapalin. Velitel zásahu si na místo události vyžádal chemický kontejner," upozornila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Nehoda zkomplikovala průjezd dálnicí. Nejprve v místě přistával záchranářský vrtulník a dálnice byla úplně uzavřená. Poté se dalo místem nehody projet jen pravým jízdním pruhem. Za nehodou se tvořila kolona. Plně průjezdná byla dálnice až deset minut před osmou hodinou večer, kdy se podařilo odstranit poničené vozy a uklidit vozovku. „Policisté museli rozjíždějící kolonu opakovaně projíždět a některé řidiče vyzývat k odjezdu, protože si mezitím začali čerpat bezpečnostní přestávku a zůstali stát na dálničním tělese a tím bránili plynulému rozjezdu kolony,“ dodala Čírtková.

ZKOUŠELI JSTE? Ikonická trojka: hospoda, masna a kostel. Poznejte obec na Vysočině

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová