V obrovskou rodinnou tragédii se změnila dovolená ve Francii pro rodinu s dvěma dětmi ze Žďáru nad Sázavou. Dvě nezletilé dívky rázem přišly o oba rodiče poté, co se ve čtvrtek 28. července našla jejich těla na dně třicetimetrové rokle ve francouzských Alpách ve výšce zhruba čtyř tisíc metrů. Co přesně se v Národním parku Écrins stalo, je zatím obestřeno tajemstvím. Je také otázkou, zda se vůbec někdy podaří zjistit, k čemu v horách jižně od Grenoblu došlo. „Můžeme potvrdit, že ve Francii došlo k úmrtí dvou českých občanů. S ohledem na rodinu nebudeme uvádět další podrobnosti,“ oznámila ve čtvrtek smutnou zprávu mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.
Po páru ze Žďáru pátrali francouzští záchranáři od minulého týdne. V pondělí našla horská služby jejich auto na parkovišti v národním parku. Smutná zpráva přišla o pár dní později.
Vyšetřování má na starosti francouzská policie. Více by mohla přinést soudní pitva. Ta by měla především odpovědět na otázku, zda na smrti manželů nemá podíl třetí osoba.
Podnikatel i chirurg
Podobné případy, kdy lidé odjedou na zahraniční dovolenou, a už se domů nevrátí živí, se stávají každý rok. Před pár dny přišla zdrcující zpráva z Itálie, kde při jízdě na kole zkolaboval podnikatel Bronislav Vala. Čtyřiašedesátiletý Vala se významně zasloužil o záchranu zámku ve Valči na Třebíčsku. Vytvořil z něj špičkový hotel. „V roce 2008, když jsem ho koupil, nebylo tam nic. Jen holé zdi, opadaná omítka a narušené stropy,“ vzpomínal Vala v roce 2014. Za rekonstrukci tehdy dostal podnikatel cenu v soutěži Stavba Vysočiny.
Při dopravní nehodě zemřel letos v květnu při návratu z dovolené v Norsku chirurg a traumatolog Úrazové nemocnice v Brně Libor Paša. Působil i jako lékař basketbalové reprezentace žen. K nehodě došlo v norském tunelu Steigen. Úřady informovaly, že došlo ke srážce osobního auta s traktorem. Nehodu nepřežili čtyři lidé, včetně Paši. „Po stránce odborné, zejména v oblasti artroskopií, byl velice uznávanou osobností nejen v České republice, ale i v okolních zemích. Byl to velmi společenský člověk,“ zavzpomínal na lékaře pro Deník primář traumatologie Radek Veselý.
Řádění mohutné bouře
Před třemi lety v červenci 2019 se z dovolené v Řecku nevrátil manželský pár Antonín a Jana Š. z Jihlavy. Nepřežili řádění mohutné bouře, která jim na pláži převrátila jejich obytný automobil.
„Je strašné, že se všechno odehrálo během deseti minut, po nichž bouře rychle odezněla. Nemohli jsme tomu uvěřit,“ svěřila se tehdy Deníku dcera obětí Zdeňka S.
S manželi prožíval na místě řádění živlu i jejich osmačtyřicetiletý syn a osmnáctiletý vnuk. Oba za nimi do Řecka přijeli na motorkách. Oba přežili. Živel doprovázený kroupami tehdy udeřil obrovskou silou uprostřed noci, když oba manželé spali uvnitř auta. Když ho vítr, který dosahoval rychlosti 130 kilometrů v hodině, převrátil, rozpadl se a jeho trosky se rozlétly po okolí. Mnoho věcí se tak změnilo ve smrtelné projektily. Antonín zemřel na místě, jeho žena po převozu do nemocnice.
Zastupitelské úřady po celém světě letos zaznamenaly devět případů krátkodobě pohřešovaných českých občanů. Celkově Ministerstvo zahraničních věcí v současné době eviduje asi třicet případů pohřešovaných.
„Detaily však nemůžeme sdělovat. Ministerstvo navíc nemusí mít informace o všech takových případech. Problematika pohřešovaných českých občanů je primárně v gesci policie,“ informovala Mariana Wernerová.
ROMAN MARTÍNEK
REPORTÉŘI DENÍKU