V laguně tak uvízla čtyři auta. „Nefungovala elektrika,“ prozradila důvod pondělní nečinnosti zmíněného semaforu ředitelka jihlavského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Marie Tesařová.

Právě Ředitelství silnic a dálnic nechalo zhruba před rokem dlouhodobě problémové místo zabezpečit čidlem a semafory, které se rozsvítí, když je pod mostem větší množství vody. „Může se stát, že, když je bouřka, tak vypadne v celé Myslotínské ulici proud. Pak jsme ale nahraný a semafor nefunguje,“ připustila Marie Tesařová.

Proto teď na ŘSD hledali jiné řešení. „Zatím jsme se domluvili tak, že budeme prověřovat, jestli by tam nešel záložní zdroj. Nebude to asi hned, protože to není úplně jednoduché, ale důležité je, aby to nějak fungovalo,“ sdělila Tesařová.

Dodala také, že záložní zdroj vyzkouší jedině až přijde bouřka se silným deštěm a v Myslotínské ulici v Pelhřimově opět vypadne proud. „Tak teprve uvidíme, jestli záložní zdroj funguje,“ podotkla ředitelka jihlavského pracoviště ŘSD.

Kanalizační systém nemá pod železničním mostem dostatečnou kapacitu. „Nejlepší by bylo, když by tam město udělalo pořádnou kanalizaci, aby mohla voda odtékat. Kanalizace nemá dostatečnou kapacitu, takže rybník se tam bude tvořit pořád,“ navrhla řešení situace Tesařová.

Koncem roku 2016 se v těchto kritických místech na hlavním tahu z Pelhřimova do Jindřichova Hradce objevila dopravní informativní značka s nápisem Pozor za deště zvýšená hladina vody. Ale ani zmíněná značka nedokázala v pondělí zabránit tomu, aby někteří řidiči, kteří špatně odhadli výšku hladiny, utopili pod viaduktem svoje auta.

V laguně uvízly konkrétně tři osobní auta a jedna dodávka. „Hasiči v těchto místech zasahovali v pondělí 1. července už před 15. hodinou, kdy uvolňovali ucpaný odtok pod viaduktem,“ informoval ředitel vysočinských hasičů Jiří Němec.

Dvě auta dostávali hasiči ven kolem půl sedmé, další před čtvrt na devět. „Odtok kanalizace se podařilo vyčistit, voda postupně mizela. V půl desáté bylo místo opět plně průjezdné,“ přemítala mluvčí hasičů Petra Musilová.

V pondělí večer řídila na místě dopravu policie. „Když by červené světlo svítilo, tak by to byl přestupek v dopravě a my bychom řidiče mohli pokutovat, protože tam uvízli kvůli porušení zákazu. Vzhledem k tomu, že světlo prokazatelně nesepnulo, tak řidiči nemuseli vědět, že je tam tak vysoká hladina vody a zkusili lagunou projet,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.