Zatímco loni v období letních prázdnin, to znamená od 1. července do 31. srpna, na silnicích Pelhřimovska nevyhasl ani jeden život, letos jich bylo pět.

Každá tragédie měla navíc jinou příčinu. „Nalézt nějakého společného jmenovatele letošních tragických dopravních nehod na Pelhřimovsku není možné," sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Alarmující je rovněž stoupající počet motoristů, kteří za volant usednou opilí či pod vlivem drog. Podle vedoucího dopravního inspektorátu pelhřimovské policie Rostislava Sůvy to navíc není jenom „doména" mužů, ale i žen.

„Na našich silnicích letos prudce stoupl počet řidiček pod vlivem alkoholu a návykových látek," potvrdil Rostislav Sůva.

Jeden z posledních případů se stal o víkendu. Šestatřicetiletá žena jela od Pacova směrem na Eš, kde u železničního přejezdu bourala.

Žena, která nevlastní řidičský průkaz, usedla za volant opilá (dechová zkouška ukázala 2,95 promile alkoholu v dechu), a navíc pod vlivem drog.

„Obecně mohu říci, že hladiny alkoholu u žen jsou v poslední době vysoké. Nejedná se tedy o žádný zbytkový alkohol," dodal vedoucí dopravního inspektorátu Rostislav Sůva.

Rizikové úseky

K nejrizikovějším úsekům na Pelhřimovsku, na nichž dochází k nejvíce karambolům, patří podle policistů silnice mezi Čížkovem a Kámenem, silnice u Záhoří, dále úsek u Starého Pelhřimova a pomyslnou čtvrtou příčku získal průtah Pelhřimovem.

A právě na prvním jmenovaném úseku letos v červenci vyhasly hned tři lidské životy. „V tomto případu sehrálo roli několik okolností – nezkušenost řidičky, nepřiměřená rychlost a počasí – dívka jela s největší pravděpodobností velice rychle a při průjezdu zatáčkou dostala s vozidlem smyk, na který nedokázala vhodně zareagovat," sdělila policejní mluvčí.

V úseku je povolena devadesátikilometrová rychlost. „V místě bude po dohodě s ředitelstvím silnic a dálnic umístěno pět nových zkrácených vodících tabulí, které budou řidiče upozorňovat a vyvádět je z levotočivé zatáčky, z níž došlo k tragické dopravní nehodě," informoval Sůva.

„Po hlavním tahu od Pelhřimova do Tábora jezdím poměrně pravidelně. Rozhodně je dobře, že v úseku, kde se stala smrtelná nehoda, dojde k přidání dopravního značení, ale stále si myslím, že vše je o nás řidičích. Pokud budeme jezdit rychle, riskovat nebo se nebudeme dostatečně soustředit na jízdu, pak jsou nám nové dopravní značky a upozornění k ničemu," přemítal v pondělí na parkovišti v Pražské ulici v Pelhřimově profesionální řidič Radek Konečný z Pel᠆hřimova.

Více kontrol

Policisté motoristům doporučují, aby dodržovali všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, aby dodržovali nejvyšší povolenou rychlost a zbytečně neriskovali.

„Důležité je rovněž, aby nehazardovali se životy spolujezdců, nikdy nevozili ve vozidle více pasažérů, než je povoleno, nikdy nesedli za volant pod vlivem alkoholu nebo drog, byli ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu a  měli by si připustit, že pokud jsme mladí řidiči, tak nemáme a ani nemůžeme mít tolik zkušeností za volantem, zejména při jízdě v noci, za deště, na kluzké vozovce, kde je zapotřebí mít určitou praxi, ale tohle si mladí řidiči většinou přiznat neumějí a zbytečně se předvádějí před svými vrstevníky," zdůraznila Dana Čírtková s tím, že negativní vývoj nehodovosti se okamžitě odrazil v systému práce dopravních policistů.

V kraji byly vyhlášeny mimořádné dopravně bezpečnostní akce, policisté se zaměřili ve větší míře na frekventované silnice, kde docházelo k dopravním nehodám, výkon služby dopravních policistů se také zaměřil na mladé řidiče.