„Nehodovost v rámci Pelhřimovska je stejná jako v jiných letech,“ prozradil Miroslav Lhotský, vedoucí dopravní policie v Pelhřimově, ale hned dodal, že příčiny karambolů se liší.

Statistika je neúprosná a pravdivá. Podle ní se od začátku letošního roku stalo 408 dopravních nehod, při kterých zahynulo sedm lidí a třicet bylo zraněno těžce.

A příčiny? „Řidiči se chovají mnohdy agresivně, převážně ti, kteří vlastní silný a rychlý vůz. Velký podíl na nehodách má rychlost a nedostatečná pozornost při řízení,“ prozradil Lhotský. Dalším problematickým faktorem na silnicích je alkohol. Podle Lhotského alkohol v krvi šoférů přesahuje mnohdy 1,5 promile.

Tato skutečnost je znát i na nehodách a tak každá dvanáctá, z celého počtu patří právě alkoholu.

„Poslední nehoda připsaná na vrub opilosti se stala v neděli krátce po třiadvacáté hodině. Řidiče Škody Favorit zastavila v Pelhřimově policejní hlídka. Muž jim chtěl zřejmě ujet a při couvání narazil do dopravní značky a tu přerazil,“ řekla Hana Kotková, mluvčí pelhřimovské policie. Dechovou zkouškou bylo zjištěno, že řidič měl v dechu 2,24 promile alkoholu.

Silnice na pelhřimovsku patří k poměrně frekventovaným komunikacím. "V Pelhřimově se spojují dvě jihočeské silnice. I/19 od Tábora a I/34 od Jindřichova Hradce. Čtyřiatřicítka pak vede do Humpolce, kde velké množství aut pokračuje na dálnici D1. Podle výsledků krajského šetření je tato spojnice od Pelhřimova k dálnici nejfrektovanějším místem na Vysočině," prozradil Lhotský.

I tento fakt má za následek časté dopravní nehody, které jsou mnohdy zapříčiněné rychlou jízdou a předjížděním, kde se nesmí. "Silnice je však monitorována a rychlost měřena a to v nepravidelných časech a místech," uzavřela situaci Kotková.

Jedna z nehod právě na silnici I/34 se stala i v pondělí ráno, kdy řidič osobního vozidla Volkswagen Golf jel od Humpolce do Pelhřimova. Okolo osmé hodiny ranní však během jízdy usnul, mikrospánek a narazil autem do zděné autobusové zastávky u Velkého Rybníku.

Zastávku projel a přitom sebe zranil a vozidlo zrušil. Vzniklá škoda dosud nebyla vyčíslena, zdůvodu vyšetřování případu. Muž před jízdou nepožil žádný alkohol. Hmotná škoda na vozidle činí 60.000 korun, škoda na rozbourané zastávce je 100.000 korun. Nehoda se i nadále šetří.

V pondělí se stala ještě jedna nehoda a to okolo půl dvanácté v Humpolci. Sedmašedesáti letý cyklista jel po hlavní silnici. Řidička vozidla Citroen Jumper jela z vedlejší silnice a nedala muži přednost. Při nehodě byl těžce zraněn cyklista, který byl převezen do Pelhřimovské nemocnice.