Včetně dálnice D1 vyšetřovali loni policisté v kraji celkem 4 145 dopravních nehod, při nichž zemřelo třiatřicet lidí. Přibylo nehod zaviněných zvěří.
„Vývoj v dopravní nehodovosti v našem kraji zaznamenal v meziročním srovnání nárůst o čtyřiatřicet dopravních nehod. Ve srovnání s rokem 2015 jde o navýšení o jedno procento. Počet úmrtí se ve srovnání s předchozím rokem ale snížil o dvacet procent," popsala mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.
Nejvíce nehod evidují policisté ve Žďáru nad Sázavou, kde se loni zabývali 744 případy, při nichž sedm lidí přišlo o život. Nejméně jich je v Pelhřimově. Zde se počet nehod dostal na číslo 616, nepřežilo však pět osob. Dálniční policie ve Velkém Beranově musela minulý rok vyjet k 545 nehodám, při nichž zemřeli čtyři účastníci.
Nejčastější příčinou nehod zůstává nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost. Dochází však opět k nárůstu dopravních nehod zaviněných zvěří. Ta figurovala ve čtvrtině případů. „Ve 1 074 případech se jednalo o střety vozidel s lesní zvěří nebo domácím zvířetem. V roce 2014 jich bylo 714, v roce 2015 1 010 a letos je to o dalších 64 dopravních nehod více," popsala Čírtková. K nejvyššímu nárůstu došlo na silnicích Havlíčkobrodska, Jihlavska a Třebíčska.
Při dopravních nehodách v loňském roce umírali také chodci. Policisté vyšetřovali na území Kraje Vysočina 122 nehod, při nichž figurovali chodci. Zemřeli čtyři lidé, jedenáct jich utrpělo těžké zranění a sto jeden chodec byl zraněn lehce.
V devětatřiceti případech dopravní nehodu zavinili sami chodci a při sedmnácti nehodách byli pod vlivem alkoholu. „Loni se stalo osmatřicet dopravních nehod přímo na přechodu pro chodce a dalších pět v jeho bezprostřední blízkosti," dodala policejní mluvčí Čírtková s tím, že od 20. února loňského roku musí chodci nosit reflexní prvky při nedostatečné viditelnosti.