K nejhorším kolizím patří srážka s divočákem, se srnkou nebo laní.

Od letošního ledna do konce října se na Pelhřimovsku stalo podle policistů dvaadevadesát nehod s lesní zvěří. Jedna osoba byla lehce zraněna a škoda na vozidlech a usmrcené zvěři dosáhla částky převyšující tři miliony korun. Přitom například v roce 2012 se v okrese za celý rok stalo devadesát sedm nehod.

Jeden z posledních karambolů se zvěří se stal toto pondělí. Řidič osobního automobilu Audi A4 Avant jel po silnici z Hříběcí na Bělou. „Do jízdní dráhy mu z levé strany vběhl srnec a došlo ke střetu," přiblížila nehodu mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková. Při nehodě nedošlo ke zranění lidí, na autě však vznikla třicetitisícová škoda.

O tom, že karambolů s lesní zvěří přibývá, vědí své také myslivci. „Před čtrnácti dny nám byla například nahlášena nehoda s divokými prasaty a nakonec bylo na místě pět sražených prasat, což je velké číslo. Přes léto máme nejvíce střetů se srnčím, teď jsou to ale i kuny, lišky, zajíci, prasata. Počty nehod jsou, dle mého názoru, velmi vysoké," sdělil pro Deník předseda mysliveckého sdružení v Obratani Zdeněk Kunst.

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu. Například vysoká zvěř má tendenci pohybovat se v blízkosti silnic především za svítání a za soumraku.

Osobní zkušenost popsala také Žaneta z Pelhřimova. „Jela jsem brzy ráno po silnici, kterou lemovala pole. Najednou, ani nevím jak, jsem srazila dvě menší divoká prasata. Zastavila jsem a přemýšlela, co mám udělat. Napadlo mě vylézt z auta a odvézt je. Jenže selata viditelně nebyla ještě mrtvá a bachyně, kterou jsem nesrazila, byla poblíž. Bála jsem se jít ven z auta, aby na mne bachyně nezaútočila, proto jsem odjela. Auto naštěstí nebylo moc poničené," popsala řidička, která si nepřála uvést celé jméno.

„Dnes už vím, že tohle prostě správné není, tudíž bych se pokoušela sehnat číslo na myslivce nebo bych zavolala policii," doplnila řidička.

„Záleží na člověku. Někdo nic nenahlásí a zvěř zůstává ležet ve škarpě. Někdo kvůli pojištění vozidla volá policii a policie následně kontaktuje nás," podotkl Zdeněk Kunst a dodal, že se samozřejmě stává, že někteří lidé zvíře naloží a odvezou. „To se považuje za pytláctví. Bohužel tomu však nezabráníme," upozornil myslivec.

Mezi nejčastější úseky, kde hrozí srážka se zvěří, patří úseky silnic, kde se v bezprostřední blízkosti silnice nachází lesní porost, nebo kde jsou porosty kukuřice, ozimé řepky. „I když jsou u komunikací nainstalovány pachové ohradníky, které samozřejmě vítáme, zvěř si k migraci ale rychle najde jiné trasy, takže ke střetům pak dochází i na jiných místech. Řidiči musí jet kolem lesa opatrněji, zejména v době, kdy je snížená viditelnost, tedy za šera nebo v případě, kdy je mlha," uzavřela Dana Čírtková.

Alexandra Knapová, Michaela Blehová