Jiný pštros zaměstnal 1. ledna pro změnu policisty. Po ránu se procházel po silnici mezi Čejovem a Kejžlicí, v mlze byl navíc k vidění na poslední chvíli, takže bezpečnost silničního provozu se v místě podařilo obnovit až po zásahu policie a ve spolupráci s majitelem pštrosa.

Zásahů, při nichž hraje klíčovou roli pták či zvíře, které není ve zdejších končinách úplně doma, logicky přibývá. 
I když třeba pro hasiče zůstávají stále spíš raritou. „Před několika lety jsme u dálnice odchytávali klokana Vendelína," připomněla mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová zásah, při němž se hasiči setkali se zvířetem původně
z Austrálie.
Už zmíněný pštros pochází 
z Afriky, postupně se ale rozšířil po celém světě.

Podle Musilové byl nedávný pokus o odchyt pštrosa 
v pelhřimovských Městských sadech naprosto profesionální. „Skutečnost, že zvíře nakonec zkolabovalo a uhynulo, je nepříjemná. Nebylo to ale způsobeno tím, že by členové jednotky, která na místě zasahovala, nebyli na takový typ zásahu připraveni," vracela se k zásahu mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. „Na místě byl majitel pštrosa a celý zásah jsme konzultovali s veterinářem, nikdo na žádné pochybení neupozornil," dodala.
Svoji roli podle ní sehrálo, že byl pštros na útěku od vánočních svátků, byl vyčerpaný a vystresovaný.

Jestliže odchytávání pštrosa je stále raritou, s menšími exotickými ptáky hasiči už mají bohatší zkušenosti. „Kluci mají zkušenosti spíš s odchytem papoušků," upřesnila Musilová. A pak také 
s pestrou skupinou exotických plazů a hadů. „Kvůli odchytu těchto zvířat jsme dokonce absolvovali speciální školení v jihlavské zoo," vzpomněla mluvčí.

Přestože to na první pohled působí dojmem, že odchytů zvířat včetně exotických přibývá, není tomu tak. „Tyto typy zásahů zůstávají v menšině. Stále nejčastěji jezdí naši lidé k nejrůznějším technickým pomocem, k dopravním nehodám i k požárům," zdůraznila nad připravovanou statistikou výjezdů profesionálních hasičů na Vysočině za rok 2015 Petra Musilová.

Čerstvý případ s pštrosem u Čejova, k němuž vyjížděli policisté, ukazuje, že se přílišná svoboda velkého zvířete, a to nejen více či méně exotického, může chovateli i prodražit. „Majitel zvířete se dopustil přestupku na úseku dopravy, neboť vlastník domácích zvířat je povinen zabránit pobíhání těchto zvířat po pozemní komunikaci," připomněla policejní mluvčí Dana Čírtková. „Policisté vyřešili tento přestupek domluvou," dodala k události.