„Ještě v sobotu 11. července po půlnoci odstraňovali hasiči na Vysočině následky bouřky, která se nad kraje prohnala z pátku na sobotu,“ informovalo operační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

Například v Havlíčkově Brodě u Svatého Kříže popadaly po půlnoci větve na vozovku. V Dědicích u Třebíče spadl po půlnoci strom na silnici. Stejně tak museli hasiči odstranit strom, který bránil v průjezdu u obce Újezd na Žďársku. Strom ležel na vozovce v Náměšti nad Oslavou. „V obci Dvořiště hasiči Bystřice nad Pernštejnem v sobotu po jedné hodině ráno sledovali koryto tamní říčky,“ upřesnila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Podle zkušeností hasičského sboru v některých případech to jsou malé vodní toky, které za prudkých dešťů hrozí vylitím z břehu. Další zásahy následovaly v Hroznatíně, kde spadl strom na vozovku, v ulici L. Pokorného v Zámostí v Třebíči hasiči čerpali vodu ze sklepa, strom spadl na vozovku i v Rovečné U Bystřice nad Pernštejnem. V sobotu 11. července ráno se situace zklidnila, ale meteorologové předpovídají déšť, který ustane až odpoledne.

Kvůli dešti a bouřce byli hasiči na Vysočině v pohotovosti od pátečního večera. Uklízelii popadané stromy, větve a odčerpávali vodu. Vyjížděli také k vlaku u Rantířova na Jihlavsku, který narazil do stromu. Zásahů bylo kolem 150.

Popadané stromy dělaly nejčastěji problémy na silnicích, kde bránily provozu. Nejvíc zásahů měli na Žďársku. „Po osmé hodině večer najel vlak do padlého stromu v kolejišti u Rantířova. Událost se obešla bez zranění,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Jak upřesnila také u Pavlova u Herálce na Havlíčkobrodsku vyjížděli také k autu, které do jednoho ze spadlých stromů narazilo.

Práce na celou sobotu

Následky bouřky hasiči odstraňovali celou sobotu. Zaměstnalo je také čerpání vody ze zatopených sklepů například v Hrotovicích na Třebíčsku, odstraňování spadlých stromů z vozovek v Novém Městě na Moravě, v Dalečíně a Čáslavicích. Strom spadl vinou silného deště i na vozovku v Petrovicích u Štoků.

K nejhorším následkům páteční bouřky patří odstraňování pozůstatku požáru dílny a pergoly „K události došlo v noci Albrechticích na Žďársku, škoda je 600 tisíc korun, uchráněny byly hodnoty za 7,5 milionu,“ upřesnila v sobotu mluvčí hasičů Petra Musilová.

Páteční bouřka také poničila zámecký park ve Větrném Jeníkově. Až do odvolání je uzavřen.