Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnili pelhřimovští policisté. Ti loni vyjížděli k 351 nahlášeným nehodám.

Oproti předloňskému roku je to o 56 havárek více. Na následky nehod loni zemřelo šest lidí. Bilance za rok 2010 byla smutnější. Tehdy zemřelo deset osob. Těžké zranění si z bouraček v roce 2011 odneslo 34 lidí, lehce jich bylo zraněno 169. Vyšší oproti předchozímu roku je i způsobená škoda, která byla vyčíslena na více než 26 milionů korun.

Srpen si vybral nejvyšší daň

Nejvyšší počet nehod a nejvíce tragických následků, tak by se dal shrnout loňský srpen. S počtem 39 nehod se poslední letní prázdninový měsíc zařadil na první pomyslnou příčku v roce 2011.

„Ke konci prázdnin zahynuly při nehodách tři osoby, šest jich utrpělo těžké zranění a 17 bylo zraněno lehce,“ přiblížila smutnou statistiku pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Naopak mezi světlé měsíce se zařadily s 22 nehodami červen a listopad. Navíc se ani v jednom z těchto měsíců nestala smrtelná nehoda. „Někteří řidiči by se nad sebou měli zamyslet. Na cestách jsem dnes a denně a mohu říci, že to, co vidím, je někdy šílené. Někteří muži i ženy předvádí za volantem nevídané věci. Ani se nedivím, že nehodovost stoupá,“ posteskl si v pondělí v Pelhřimově řidič z povolání Milan Nováček.

Na příčinách dopravních nehod se v loňském roce nejvíce podílel, a to v rovných 129 případech, nesprávný způsob jízdy. „Řidiči nejčastěji nedodržují bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Při snížení rychlosti nebo náhlém zastavení vozidla pak dochází ke kolizi,“ vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu pelhřimovské policie Rostislav Sůva.

V 90 případech jeli motoristé nepřiměřenou rychlostí a osmdesátkrát nebyla nehoda zaviněna řidičem, což nejčastěji bývají střety se srnčí zvěří nebo s divokými prasaty.

Na Pelhřimovsku se jich loni stalo 74. „Mezi kuriózní nehody patří srážka se zajícem. Řidiči takto havarovali dvakrát,“ dodala Hana Kotková.
To jsou čísla pelhřimovských policistů. S příchodem nového roku však světlo světa spatřují i statistiky mnohých pojišťoven. Podle jedné jezdí řidiči z Pelhřimovska jako třetí nejlepší v republice, podle druhé jsou v polovině všech hodnocených měst. Tyto statistiky jsou subjektivní, protože závisí na tom, kolik řidičů má u které pojišťovny sjednané pojištění.

Alkohol je stále špatný řidič

U třiceti viníků nehod policisté zjistili alkohol. Rekordmanem byl třiačtyřicetiletý řidič v Pacově. „Ten při couvání na Náměstí Svobody za sebou přehlédl stojící auto. Z místa nehody ujel, ovšem policisté jej vypátrali. Provedenou dechovou orientační zkouškou u něho naměřili 3,58 promile alkoholu v dechu,“ informoval Rostislav Sůva.

Karamboly se nevyhýbají ani ostatním účastníkům provozu. Nehod s chodci se loni stalo 16. Cyklisté bourali ve dvaceti případech a motocyklisté pětadvacetkrát.

Jasně daná pravidla má i jízda přes železniční přejezd. „Loni jsme vyjížděli ke třem střetům s vlakem. Naštěstí pouze v jednom případě utrpěly osoby z vozidla lehké zranění,“ uzavřela policejní mluvčí.

Nehody / Rok 2010 / 2011
Dopravní / 295 / 351
Z toho zranění:
– smrtelná 10 / 6
– těžká 19 / 34
– lehká 149 / 169
Zdroj: Policie ČR Pelhřimov