Jak uvádí mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, jejich cílem byla jedna z nejvíce povodněmi zasažených obcí, Raspenava. „V úterý 10. srpna zamířila do Libereckého kraje speciální technika. Jednalo se o přívěs na přepravu pohonných hmot. Následujícího dne už odjel první odřad třiadvaceti příslušníků. Tvořili ho příslušníci z celého Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina, tedy z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Pelhřimova, Třebíče i Žďáru nad Sázavou,“ říká Musilová.

Tříkilometrový úsek

Podle ní s sebou hasiči měli pět cisternových automobilových stříkaček, kontejner pro nouzové přežití a dva osobní vozy. Od středečního večera do soboty čistili komunikace od naplaveného bahna, čerpali a čistili zatopené sklepy a prováděli úklidové práce.

Mezi každodenní činnosti hasičů z Vysočiny patřilo obcházení postupně všech domů v zhruba tříkilometrovém úseku obce, který jim byl vyčleněn. „Hasiči se ptali místních, zda jim něco nechybí. Pokud zjistili, že ano, tak bylo jejich úkolem sehnat potřebný materiál a dovézt ho na místo,“ vysvětluje Musilová.

Ve většině případů se podle ní jednalo o dovoz čisticích a dezinfekčních prostředků a o zásobování domácností užitkovou vodou. „Pro hasiče to byly opravdu náročné dny. Od časného rána do pozdních večerních hodin se snažili odklidit vše, co za sebou ničivá povodeň zanechala. Aby byli hasiči na místě zcela soběstační, jel s nimi na místo i kontejner pro nouzové přežití, ve kterém měli potřebné zázemí,“ dodává mluvčí.

Hasiči spali na lehátkách ve stanu, který je součástí kontejneru pro nouzové přežití. K profesionálním hasičům se na místě připojily i některé sbory dobrovolných hasičů z našeho kraje, které si individuálně dohodly výpomoc v zasažené oblasti. Jednalo se o sbory z Velkého Beranova a Dobronína. Místní lidé byli podle Musilové v maximální míře ochotní a děkovali za každou pomoc.

Škody nejen na majetku

V průběhu prací došlo k obměně pomáhajících hasičů, kteří byli nahrazeni ve stejném počtu. Technika na místě zůstala, vyměnili se pouze zasahující muži. „Když odjížděli, začalo v Raspenavě opět pršet. Déšť však po sobě nezanechal již takovou spoušť, a tak mohli hasiči dále pokračovat v práci,“ říká k podmínkám na místě záplav Musilová. Činnost vysočinských hasičů byla v Libereckém kraji ukončena ve čtvrtek 19. srpna.

„I tak však na místě zůstala spousta další práce, která bude trvat roky,“ soudí mluvčí hasičů s tím, že lidé v Raspenavě neutrpěli jen majetkové ztráty.
„Zraněna byla také jejich duše, city, životní hodnoty. Zůstaly jim pouze vzpomínky na léta budování domů, zařizování domácností a dnů prožitých v dosud bezpečných domovech. Na pomoc jim proto přijeli psychologové z celé republiky,“ dodává.