Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Vysočiny pomáhali při povodních. Už jsou doma

Vysočina/Liberecký kraj - Na pět desítek profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina pomáhalo v uplynulých dnech v oblastech Libereckého kraje zasažených povodněmi.

31.8.2010
SDÍLEJ:

Velká voda poškodila v zaplavených oblastech obydlí lidí i infrastrukturu. Pomoc hasičů z Vysočiny spočívala například v dovozu desinfekčních prostředků. Foto: Archiv HZS kraje Vysočina

Jak uvádí mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, jejich cílem byla jedna z nejvíce povodněmi zasažených obcí, Raspenava. „V úterý 10. srpna zamířila do Libereckého kraje speciální technika. Jednalo se o přívěs na přepravu pohonných hmot. Následujícího dne už odjel první odřad třiadvaceti příslušníků. Tvořili ho příslušníci z celého Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina, tedy z Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Pelhřimova, Třebíče i Žďáru nad Sázavou,“ říká Musilová.

Tříkilometrový úsek

Podle ní s sebou hasiči měli pět cisternových automobilových stříkaček, kontejner pro nouzové přežití a dva osobní vozy. Od středečního večera do soboty čistili komunikace od naplaveného bahna, čerpali a čistili zatopené sklepy a prováděli úklidové práce.

Mezi každodenní činnosti hasičů z Vysočiny patřilo obcházení postupně všech domů v zhruba tříkilometrovém úseku obce, který jim byl vyčleněn. „Hasiči se ptali místních, zda jim něco nechybí. Pokud zjistili, že ano, tak bylo jejich úkolem sehnat potřebný materiál a dovézt ho na místo,“ vysvětluje Musilová.

Ve většině případů se podle ní jednalo o dovoz čisticích a dezinfekčních prostředků a o zásobování domácností užitkovou vodou. „Pro hasiče to byly opravdu náročné dny. Od časného rána do pozdních večerních hodin se snažili odklidit vše, co za sebou ničivá povodeň zanechala. Aby byli hasiči na místě zcela soběstační, jel s nimi na místo i kontejner pro nouzové přežití, ve kterém měli potřebné zázemí,“ dodává mluvčí.

Hasiči spali na lehátkách ve stanu, který je součástí kontejneru pro nouzové přežití. K profesionálním hasičům se na místě připojily i některé sbory dobrovolných hasičů z našeho kraje, které si individuálně dohodly výpomoc v zasažené oblasti. Jednalo se o sbory z Velkého Beranova a Dobronína. Místní lidé byli podle Musilové v maximální míře ochotní a děkovali za každou pomoc.

Škody nejen na majetku

V průběhu prací došlo k obměně pomáhajících hasičů, kteří byli nahrazeni ve stejném počtu. Technika na místě zůstala, vyměnili se pouze zasahující muži. „Když odjížděli, začalo v Raspenavě opět pršet. Déšť však po sobě nezanechal již takovou spoušť, a tak mohli hasiči dále pokračovat v práci,“ říká k podmínkám na místě záplav Musilová. Činnost vysočinských hasičů byla v Libereckém kraji ukončena ve čtvrtek 19. srpna.

„I tak však na místě zůstala spousta další práce, která bude trvat roky,“ soudí mluvčí hasičů s tím, že lidé v Raspenavě neutrpěli jen majetkové ztráty.
„Zraněna byla také jejich duše, city, životní hodnoty. Zůstaly jim pouze vzpomínky na léta budování domů, zařizování domácností a dnů prožitých v dosud bezpečných domovech. Na pomoc jim proto přijeli psychologové z celé republiky,“ dodává.

Autor: Michal Fohl

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení