Poslanec za Pelhřimovsko Lukáš Vlček je od soboty prvním místopředsedou STANu. Na volebním sněmu prohlásil, že „…musíme změnit naše uvažování, styl a prezentaci naší práce. Budu pracovat na naší profesionalizaci a posunu do první politické ligy.“

Bělostná fasáda STANu se v poslední době umazala několika aférami, z nichž nejvýraznější byla korupční kauza Dozimetr (hlavně kvůli ní se konal sobotní mimořádný sněm). Ta jednoho z nejznámějších „stánkařů“ Petra Gazdíka stála post místopředsedy strany a křeslo ministra školství. Do té doby STAN vypadal spíš jako parta Mirků Dušínů.

Lukáš Vlček.
Lukáš Vlček z Pacova je prvním místopředsedou STAN

Jenže už dříve měl STAN různé kauzy – jen nebyly tak vidět, protože strana nebyla ve vládě. Stačí připomenout peripetie, které vedly k úplně prvnímu zrušení stranické buňky. Toto prvenství si v roce 2016 připsala třebíčská organizace STANu. V ní tehdy figuroval nejvýraznější řečník současné třebíčské opozice Jaromír Barák, jenž se verbováním dalších příznivců snažil silově ovládnout krajskou organizaci. Předsednictvo STANu nakonec tyto praktiky rázně utnulo a tehdejší lídr Petr Gazdík podepsal rozpuštění barákovců. Ano, ten Petr Gazdík, jenž radši nedávno zmizel ze scény, protože se zapletl s korupčníky.

STAN je zkrátka partaj jako každá jiná. Nejsou to ani Rychlé šípy, ale ani Bratrstvo kočičí pracky. Je to strana, kterou stejně jako jiné strany tvoří lidé. Dobří i špatní. A chce-li Vlček dostát svému slovu, pak musí pohlídat právě je.