Zaznamenala jsem i takový názor, zda by se vzhledem k nízké účasti voličů nemělo zvážit vystoupení naší republiky z Evropské unie. Nízká účast totiž prý může značit jakýsi protest proti našemu členství v unii. Ano, myslím si, že někteří voliči nešli k eurovolbám právě proto. Na druhou stranu věřím v to, že nyní nevolící voliči měli i jiné důvody.

Já osobně jsem je našla. Jsem sice poměrně mladá a mnoho voleb jsem tak zatím nemohla absolvovat, nicméně vždy jsem alespoň letmo nahlédla do volebních programů „horkých kandidátů" na můj hlas a sledovala televizní debaty.

Ne že bych se snad v politice vyžívala, ale své volební právo se snažím brát zodpovědně. Do volební urny bych tak nemohla vhodit obálku s kandidátkou strany, o níž jsem nic nezjišťovala. Tentokrát jsem ale upřímně opravdu netušila, koho volit. Domnívám se, že se k nám obyčejným voličům dostává z Evropské unie hrstka informací. Je nám příliš vzdálená. A proto jí málo věříme.

Dala jsem si ale předsevzetí – odteď se pokusím dění v Evropské unii více sledovat. Posvítím si i na naše kandidáty. Ještěže stále máme volební právo, a ne povinnost. Alespoň mě tak netrápí, že jsem byla přinucena k nesprávné volbě. S tím by se mi vyrovnávalo asi hůře než s tím, že jsem nevolila vůbec.