Je to jako v té pohádce Sůl nad zlato. Stejně tak považují lidé za samozřejmé, že jim z kohoutků teče pitná voda. Jakmile ale tato životadárná tekutina pít nejde, nastanou jim těžké časy. Jako nedávno v Kališti na Pelhřimovsku.

Zdá se, že za problémy stojí kůrovec. Les, který dříve stál nad studnami, teď už není. Že to ovlivní vodu pod zemí, je nasnadě. Podobně jako před lety v Jamném na Jihlavku. Starosta Ľuboš Varhaník pak vzpomínal, jak obec vyčistila vrt, bakterie ale byla stále ve vodojemu. Radnice nechala vyčistit vodojem, byla v řadu a takhle se to pořád točilo. Musel kvůli tomu být omezený provoz ve škole i školce, místní si vodu převařovali, nakupovali balenou pitnou vodu. Prostě samé problémy.

Tím vším si nyní prochází také tři stovky obyvatel v Kališti, převařování navíc není v dnešní době zrovna nejlevnější záležitostí, elektřina je drahá. A koupit balík minerálek stojí ještě podstatně více. Problémy s bakteriemi by měl vyřešit chlorid sodný, jehož použití obci poradila hygiena. Další odběr vody je v plánu na úterý osmého listopadu. Nezbývá, než lidem z Kaliště držet palce, ať už je všechno v pořádku. Zapít úspěšné vyřešení by pak mohli symbolicky vodou natočenou z kohoutku.

Ilustrační foto. Voda
Kaliště má problém s pitnou vodou: jsou v ní bakterie, lidé ji musí převařovat