Nový zastupitel Pavel Hájek si totiž díky svým bohatým zkušenostem z médií vybírá mediálně šťavnaté věci (kácení stromů, videopřenosy, dotace pro Dobrý den, úspory telekomunikačních služeb) a jimi takřka zasypává vedení radnice.
Jeho styl připomíná celostátní styl hnutí ANO: „Doteď bylo vše špatně, ale přišli jsme my, zamakáme a vyšetříme zlořády." ANO chytře využilo toho, že lidé jsou otráveni politikou a už 20 let hledají „lepší, čistou" stranu – od ODA, US, přes Zelené až po TOP 09 a Věci veřejné. Ty zklamaly, tak věří Babišovi. Jeho role Jánošíka, který prokoukl, že formálně rozdílné tradiční strany si to tam vlastně „pečou mezi sebou", v podstatě sedí i Pavlu Hájkovi.
Ten umí pracovat s informacemi a nebojí se jít do konfliktu. Podle mě ale tlačí na pilu a zbytečně věci hrotí. I když možná jsem ovlivněn tím, že jsem členem jedné z tradičních stran a věřím, že věci se prosadí spíš „drobnou prací politickou" než pomocí střetů a revolučního nadšení, které si pohrává i s naštvaností lidí.
Vedení radnice má teď dvě možnosti. První je zabejčení a rezignace: „Nemá smysl nic dělat, on to stejně zkritizuje." Druhá je přeměnit hrozbu v šanci: na zastupitelstvu věci líp vysvětlovat a říct jasné postoje. Třeba k dotaci pro Dobrý den ucelený postoj radních nezazněl. V Pelhřimově to není tradicí, ale třeba v jihlavském zastupitelstvu se snaží „lidově" vysvětlit projednávané body. To samé říká moje kolegyně i o vedení města Humpolce.
Záznamy jsou podle mě zástupná věc. Lidi zajímají, jen když se týkají jich. Ale omílání jejich absence budí dojem, že zastupitelé něco skrývají. Tak proč ho nepovolit a nevěnovat se radši klíčovým věcem jako dotace na čističku, rozpočet a možnost dotací?
Rozpočet se v Pelhřimově řeší takto: 1) vedoucí úředník shrne čísla a odborné termíny, 2) hlásí se „démon" Hájek: „Proč se přebytek krátí? To se máme modlit, aby to vyšlo?" 3) vedení města je ticho. Jistě, s rozpočtem je to složitější – „není to jednoduchej proces a málokdo mu správně rozumí", jak říkal Miloš Jakeš o perestrojce. Ale laik si odnáší obavu, že je třeba se za rozpočet modlit, i když i Pavel asi ví, že je stavěn opatrně a když se neriskuje, vždy pár milionů zbyde. Realista namítne: Hájek řeší emoce, já fakta. Jenže dnes se i v politice obecně pracuje hlavně s emocemi. Místo faktů lidem stačí pocit důvěry.
jan.mazanec@denik.cz