KOMENTÁŘ z Vysočiny: Když řemeslo mělo dno
Ředitel Střední odborné školy Nové Město na Moravě Ivo Teplý se děsí jara, kdy budou učni skládat odbornou zkoušku. Není vyloučené, že zedníci si pustí na palec cihlu a truhlář si zlomí ruku o hoblík. A to díky distanční covidové výuce, kdy chytré ministerské hlavy šmahem zavřely školy.
Aniž by jim došlo, že učni se bez praxe neobejdou. Přitom v dílně se dá učit v rozestupu a s rouškou bez problému. Ještě nikdo se nevyučil elektrikářem nebo instalatérem podle videa. Za našich předků platilo, že řemeslo má zlaté dno, úctu a vážnost. Dokonce i za socialismu se šikovný řemeslník měl lépe než námezdní kancelářská síla.
Po roce 1989 na čas vystřídal ideál dělníka v montérkách asistent pana poslance. Naštěstí brzy papalášům došlo, že se stát bez řemeslníků neobejde a z ciziny si je kyvadlově nedovezeme. V okamžiku, kdy asi některý z nich marně sháněl zedníka, začaly stát a kraje učňovské obory podporovat a platit stipendia.
Bohužel vláda dnes táhne do tmy nejen státní ekonomiku, ale i celou jednu mladou generaci. Takže učňovské školy nechtěně pošlou do světa, díky covidové distanci, místo řemeslníků fušery. Proto není divu, že si města a obce brzy zřejmě dají do paragrafů pro přidělení veřejné zakázky podmínku, že dotyčná firma nebude zaměstnávat řemeslníky, kteří skládali zkoušku v době covidové mlhy.