Někdy by člověk nevěřil, jaký rozruch může způsobit jedna krátká zpráva. Jako třeba ta, která informovala o přeletu dvou velkých amerických vrtulníků Chinook nad Vysočinou.

Jednalo se o vojenské dopravní helikoptéry známé i široké veřejnosti díky netradičnímu rozložení rotorů. Startovaly z Budapešti a přes Vysočinu se 18. března přesouvaly na americkou základnu Illesheim v Německu. Let těchto nezvyklých strojů nezůstal nepovšimnut, a tak se jejich snímky objevily i v novinách a na webu Deníku. A také na sociálních sítích, kde se o nich rozvinula živá diskuse.

Americké vojenské vrtulníky Boeing CH-47 Chinook nad Třebíčí
Neobvyklá podívaná: nad Třebíči letěly dva americké vrtulníky Chinook

Pro většinu lidí byl jejich průlet zajímavým, byť jen několikavteřinovým zpestřením dne. Například kvitovali vzhled vrtulníků, nebo i hukot, jímž o sobě dávaly vědět dlouho dopředu. Našli se ale i tací, kteří jen tento pouhopouhý přelet označili za americkou okupaci. Prý se tu Američané roztahují spolu s Ukrajinci.

Těžko říct, jak si tito lidé utvářejí své názory. Ani při tom nejjednodušším posuzování světa, jímž je chůze po ulici a rozhlížení se kolem sebe, žádného Američana zřejmě nepotkají, o okupantech nemluvě. Přesto jsou schopni veřejně šířit takové scestné myšlenky. Každého soudného jedince tak nutně musí znepokojovat představa, jak by se tato pátá kolona chovala, kdyby se situace opravdu vyhrotila a přes naše území se přesouvaly jednotky NATO. Člověku pak mimoděk vytane na mysli známý Werichův citát „Kde blb, tam nebezpečno“.