Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

GLOSA: Záseky na konci války: hrdinství, nebo blbost?

V prvních květnových dnech můžeme vzpomenout na lidi, kteří zemřeli na samém konci války. Symbolem těchto tragických událostí jsou Mnich a Leskovice.

10.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Muzeum města Ústí

V obou případech šlo o to pokusit se zastavit anebo ozbrojit Němce, kteří už ovšem odcházeli na západ do amerického zajetí, protože tušili, že Stalin by je poslal někam do svých táborů na Sibiř.

Podle toho, co jsem od pamětníků a odborníků slyšel, šlo hlavně o to, jestli mělo smysl Němce zastavovat. Nejčastějším způsobem bylo pokácení stromů a vytvoření takzvaných záseků na silnicích. Tuto otázku řešili zřejmě v řadě vesnic a šlo o to, jaké stanovisko převážilo. A potom i o to, jak se za to Němci mstili.
Například v Horní Olešné u Počátek, jak mi podle vzpomínek svého otce vyprávěl tamní rodák a dnešní pelhřimovský starosta Leopold Bambula, také padl návrh na pokácení modřínů u silnice. Ale nakonec převážil názor, že tanky stromy stejně přejedou a že by se Němci mohli pomstít na místních lidech.

A jak se tradovalo v mé rodině, v Rytově u Černovic prosazovali záseky dokonce partyzáni, ale můj praděda, který zažil na italské frontě peklo první světové války, byl jeden z těch, který jim to právě autoritou svých válečných zkušeností rozmlouval.

A jsme u hlavní otázky: Bylo stavění záseků hrdinstvím, nebo hazardem se životy spoluobčanů? Podobná otázka stojí i u atentátu na Heydricha, i když tam bývá odpověď kladnější.

Pro posouzení bychom se museli vžít do situace tehdejších lidí na sklonku války. Jaká byla jejich hlavní motivace? Byla to jen snaha pomstít se nenáviděným okupantům? Anebo řada lidí netušila, že vojáci jedou zpět do Německa, ale myslela si, že se stahují do Prahy, aby potlačili pražské povstání? A i kdyby převážila jen ta první motivace, jak bylo těžké odolat poslední příležitosti „vyřídit" si to s nacisty? Každopádně čím je člověk starší a má odpovědnost i za svou rodinu, přiklání se čím dál víc k tomu, že záseky byly falešným hrdinstvím. 

Autor: Jan Mazanec

10.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení