Průvody mají své odpůrce, kterým vadí, že masky zastavují řidiče a že některé z nich jsou ke konci průvodu dost opilé. Zastánců, kteří i přesto průvody tolerují, je ale pořád většina. A mezi nimi je navíc i celá řada těch, kteří masky pohostí nejen alkoholem, ale také něčím k zakousnutí. Ti si zaslouží poděkování, protože přispívají  k zachování staleté tradice.

Za samostatný průzkum by stálo také to, jak se i některé plaché povahy v masce dokážou odvázat – ať už v tom dobrém, nebo i v tom horším.

Masopustní průvod mívá zhruba tři fáze. První je „rozjezd", kdy se masky rozkoukávají a zkoušejí, co lidem ve svém převleku předvedou. Druhá je taková, když už mají všichni fáze „zažité" a předvedou to nejlepší. A třetí fáze je útlumová, protože řada účastníků je unavená a někteří opilí jedinci už rezignovali na jakoukoli prezentaci masky. Masku mají už většinou sundanou, a navíc je třeba je hlídat, aby nespadli pod auto, protože – jak říká můj kamarád z Valašska – „chytili vrávor".

Rozdíly jsou také ve výběru masek. Zatímco někteří si ji půjčí v nějaké půjčovně nebo v šatně místního divadelního souboru, jiní jsou nápadití a vymyslí si masku sami. Často je to navíc maska, která je vysoce aktuální. Takové masky mají potom často největší obdiv hostitelů.