Inzerát lákal: BEZPLATNÉ! Fotku doplňovaly výroky údajných výherců z celého světa, kteří si objednali její talisman, a díky němu vyhráli v loterii statisíce dolarů.

Běžná taktika prodejců zázračných diet, říkám si. Zpozorněl jsem ale u podtitulku „Pro ty, kdo nemají v životě štěstí". Cítil jsem se jím také osloven. Text říkal, že věštkyně prý z čisté dobroty pomáhá ZDARMA. Trápí ji totiž osud lidí, kteří „žijí mizerný život, a přitom stačí málo, aby poznali blahobyt".

Zdarma pošle i klíčový talisman. Ale jen těm, co jsou opravdu v nouzi. Ti to v kuponu musí zaškrtnout a napsat, kolik peněz by asi tak potřebovali. To je silná káva. Proč najednou taková charita, když kartářkám voláte s tarifem 60 korun za minutu?

Google po zadání výrazu „Donatella Reyes" vypsal lamentaci muže z Domažlicka, který chudák za nákup „tajného dokumentu k aktivaci telepatického kontaktu" zaplatil 990 korun, nebo maďarský text s titulkem „S.O.S. Donatella Reyes elérhetősége", který jsem si s nulovou znalostí maďarštiny přeložil jako „Zachraňte se před Donatellou Reyes" a který dokazuje, že naivní důvěřivost a blbost nezná hranic.

Příčinu dobroty tajemné ženy jsem pak našel přímo vedle objednávacího kuponu, jehož adresa tragikomicky kombinova-la tajemné „Evropské centrum ezoteriky" s přízemním názvem dědiny na Valašsku: Brumov-Bylnice. Po straně bylo miniaturním písmem, otočeným o 90 stupňů, napsáno, že 
odesílatel svoluje své údaje poskytnout třetí osobě za účelem podnikání.

Za španělsko-italsky znějící věštkyní se tedy skrývá gang lichvářů, kteří takto získají seznam zadlužených lidí, a ty pak v BMW objíždějí s půjčkami. Asi jde o literárně nadané lichváře, protože Donatella prý „už jako malá silou vůle zachránila tryskové letadlo před havárií". Smutnější už je 
obří velikost inzerátu, která dokazuje, že tyto podvody se stále vyplácejí.

jan.mazanec@denik.cz