Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fórum čtenářů: Alej u Houserovky, dilema s kácením

Přemýšlím, jakým dilematem se zabýval pisatel zmíněného článku. Nastiňuje v něm problém, jaký aleje přinášejí, jak díky alejím nastávají nebezpečné dopravní situace, jak nám stromořadí komplikují život.

22.2.2013
SDÍLEJ:

Pelhřimovsko se může chlubit řadou alejí podél silnic. Na snímku unikátní modřínová alej z Počátek do Kališť. Foto: Deník/Jan Mazanec

Proč se více nezabýváme řidiči, kteří jezdí bezohledně, ohrožují sebe i jiné? Vůbec neřešíme příčinu. Řešíme aleje, které tu tiše staletí stojí a za nic nemohou. Proč? Protože neumíme žít v souladu s přírodou. Nechceme respektovat její pravidla, přestože ona naše chování neustále napravuje. Zkusme se na věc podívat očima poučeného automobilisty.

Za prvé stromy snižují škodliviny. Jsou účinným přírodním filtrem škodlivých látek v ovzduší. Jeden vzrostlý listnatý strom vyprodukuje asi 1000 litrů kyslíku za den. To postačí k dýchání třem lidem. Pro srovnání – auto se spotřebou 7 litrů na 100 kilometrů spálí toto množství po 10 až 15 kilometrech. Městská zeleň „vysaje" z ovzduší až čtvrtinu nebezpečného prachu.

Za druhé stromy tlumí hluk. Fungují jako protihluková bariéra. Díky členitému povrchu mohou na frekventovaných ulicích snižovat hluk na přijatelnější míru.
Za třetí stromy poskytují životní prostředí jiným organizmům. Vytvářejí prostředí pro život mnoha živočichů, hub, lišejníků nebo mechorostů.
Za čtvrté stromy fungují jako přirozená klimatizace. Přečerpávají vodu z půdy do ovzduší, čímž pomáhají tlumit výkyvy teplot, udržují v chodu malý koloběh vody a přispívají k rovnoměrnějšímu rozdělení srážek během roku. Strom během slunného letního dne odpaří 100 litrů vody a tím okolí ochladí o 70 kWh – jen pro srovnání: klimatizace v hotelích má výkon 2 kW.

Za páté stromy působí příznivě na duševní zdraví. Aleje, skupiny stromů i solitéři dávají krajině vertikální rozměr, působí esteticky, dávají inspiraci. Zelené plochy uvnitř měst umožňují vnímat přirozené rytmy, třeba střídání ročních období. Slouží ke sportování i odpočinku.

A v neposlední řadě aleje jsou kulturním dědictvím. „V 18. století se aleje staly významným prvkem kulturní krajiny. Podle příkladu panstva vysazovali pak i sedláci stromy podél svých cest do polí, tyto aleje byly převážně užitkové, z ovocných dřevin." (V. Cílek, Dýchat s ptáky)

„Aleje stromů lemují naše cesty již 300 let. V roce 1832 evidovaly české země 544 014 stromů v alejích. V posledních letech ovšem musí čelit těžkému protivníkovi – orgány místních samospráv v alejích vidí příčinu úrazů při dopravních nehodách, a proto se snaží co nejvíce stromů podél silnic vykácet." (M. Hrušková, M. Holečková, V. Větvička a kol. Aleje 2012). V našem kraji je na desítky stromořadí, z nichž 70 alejí nese označení památné. Važme si tohoto dědictví. Buďme pyšní, že krášlí právě náš kraj. Stále máte dilema?

Anna Semrádová, Stanovice

Stanovisko redakce:

Článek o aleji u Houserovky byl součástí seriálu o místech na okrese, kde je nejvíc nehod. Článek přinesl různé názory odborníků a místních lidí a jako pisatel jsem rozhodně nechtěl „nastínit to, jak nám aleje komplikují život".
Jan Mazanec, šéfredkator Pelhřimovského deníku

Autor: Redakce

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení