Konečně si někdo všiml směšně nízké sazby výživného pro děti a hodlá s tím něco udělat. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přichystala tabulky, kterými by se měly soudy při určování výše alimentů řídit a děti by tak měly dostávat o trochu důstojnější částku.
Zmiňovaný návrh však tatínky, kteří většinou alimenty platí, doslova zvedl ze židle. „Proč já? A proč tolik? Aby se exmaminka mohla lépe oblékat?“ vykřikují na všechny strany a na diskusních fórech si navzájem vylévají srdce. Představa rostoucích alimentů je doslova frustruje.
Podle Českého statistického úřadu dnes činí průměrná výše alimentů 1 577 korun na jedno dítě. Hodně pro tatínky, málo pro maminky a především směšně málo pro jakkoli staré dítě. Vždyť výdaje na něj jsou srovnatelné s výdaji dospělého.
Oblečení, boty, jídlo, to všechno stojí stejně… Dokonce i dovolená, kdy je dítě v doprovodu matky považováno za dospělého člověka. Slevy poskytují cestovní kanceláře, pro mě naprosto nepochopitelně, pouze „úplným“ rodinám. Pak to máme školu, družinu, zájmové kroužky, výlety, sportovní potřeby, kino, divadlo… a nedej bože, když vám dítě stůně.
Pravdou zůstává, že výše výživného, kterou většina otců platí, nepokryje zdaleka polovinu nákladů a potřeb dítěte. Statistický úřad přišel s další zajímavou informací, totiž že roční náklady na jedno dítě žijící v úplné rodině vyjdou průměrně na 125 tisíc korun. Pokud dítě žije jen s matkou, je částka logicky vyšší…
Jenže, jak říká můj kolega, všechno je o hlavě a má pravdu. Dokud z ní muži nedostanou, že platí bývalým ženám a ne svým dětem, bude se s nimi o výši výživného mluvit jen těžko.