O příspěvek musejí rodiče znovu požádat na příslušném úřadu práce do konce ledna. Na Pelhřimovsku se toto rozhodnutí týká více než dvou tisíc lidí, kterým byl rodičovský příspěvek poskytován v prosinci loňského roku.

„Velká většina žadatelů se rozhodne pro vyplácení po dobu tří let,“ uvedla Marie Sankotová z pelhřimovského úřadu práce s tím, že na Pelhřimovsku v prosinci loňského roku pobíralo rodičovský příspěvek celkem 2235 osob.

Dva roky může zvolit jen někdo

Ovšem někteří rodiče, přesto, že by chtěli pobírat příspěvek dva roky, na tuto variantu vyplácení peněz nedosáhnou.

„O tuto formu může požádat pouze rodič, který má nárok na pomoc v mateřství ve výši alespoň 380 korun na kalendářní den,“ přiblížila Sankotová.

To v praxi znamená, že jeho hrubá mzda před odchodem na mateřskou činila nejméně 16 400 korun.

„Chtěla jsem být se synem doma dva roky, a pak se znovu vrátit do práce. Na nejrychlejší variantu jsem však kvůli nižší hrubé mzdě neměla nárok,“ povzdechla si dvaatřicetiletá mamimka malého Michala.

Měsíčně tak přišla o 3800 korun. Podle zákona si ovšem při pobírání příspěvsku rodiče mohou přivydělávat.

Většina lidí už podle úředníků systému vyplácení rozumí a na úřad chodí už rozhodnutí.

„Rodiče od nás obdrželi upřesňující dopis, kde se dozvěděli vše potřebné pro to, aby si mohli vybrat,“ dodala Sankotová.

Rodiče jsou informovaní

Určitá nejistota podle ní může pramenit z toho, že jednou provedenou volbu už nelze měnit a rodiče dopředu nevědí, jaká u nich v rodině může nastat situace.

„Přemýšlela jsem o tom, ale nakonec jsem stejně zvolila tři roky. Doufám, že ty peníze budou stačit,“ podotkla Dana Chalupová.