Někde ale každému novému občánkovi do kolébky přispějí dokonce několikatisícovou finanční částkou.

Peněžního daru se však dočkají spíše rodiče v menších městech. V Humpolci ani v Pelhřimově o zavedení jednorázového příspěvku neuvažují.

„Rodiče od nás dostávají věcné dárky, většinou v hodnotě do pěti set korun. O zavedení jednorázového peněžního příspěvku ale neuvažujeme,“ řekl tajemník Městského úřadu v Humpolci Jiří Fiala.

Do kolébky dostanou pět tisíc

Rodiče z Kamenice nad Lipou také neobdrží peníze, ale drobné dárky.

Určitou variantou tam ale mohou být například peněžní poukázky na nákup potřebných věcí pro dítě v lékárnách.

„Není to zatím ještě zavedeno pro všechny. Pouze ve vyjímečných případech, když se zde například narodila dvojčátka,“ podotkl Leoš Zhorný, tajemník kamenického městského úřadu.

Nejlépe jsou na tom děti narozené v Lukavci. Ty si hned v prvních měsících života přijdou na částku pěti tisíc korun. „Tyto peníze dostane každé nově narozené dítě. Ročně jich bývá tak okolo deseti,“ informoval lukavecký starosta Pavel Kubec s tím, že jedinou podmínkou je mít trvalé bydliště v obci v době poskytnutí příspěvku.

O zavedení peněžního daru uvažují i v Horní Cerekvi. Podle starosty Jaroslava Andrleho by to ale bylo možné nejdříve od příštího roku. „Částka by měla být na hranici tisíce korun. Zatím je to ale stále jenom návrh, záleží na rozhodnutí zastupitelstva,“ dodal starosta.