VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: PELHŘIMOV

Ukryté v dolíku podél břehů říčky Bělé leží malebné, leč dosud historicky a návštěvníky nedoceněné město Pelhřimov.
Ke vzniku Pelhřimova se váže pověst o biskupu Peregrinovi, který se při své pouti do Říma zastavil u studánky Belky a okouzlen krásou krajiny zde založil město, které nazval svým jménem – Pelhřimov. Pelhřimovští měšťané mu zachovali věčnou vzpomínku tím, že jeho siluetu umístili do svého městského znaku.
Původní město bylo zničeno při sporech Vítkovců s biskupem Tobiášem z Bechyně. Pelhřimov totiž náležel k biskupskému panství Červená Řečice a jako takový se stal terčem pomsty Vítka z Hluboké. Biskup získal od krále právo město znovu založit a opevnit ho hradbami. Stalo se tak roku 1295 a samotný půdorys města napovídá, že je kolonizačním dílem, osazeným většinou německými osadníky.
Zdroj: http://www.mestopelhrimov.cz

Dvě desítky studentů uspěly v barmanském kurzu

Pelhřimov – Dvě desítky studentů pelhřimovské hotelové školy absolvovaly barmanský kurz, který po kratší odmlce škola v minulých dnech opět uspořádala.

Padělky cigaret skončily u celníků

Pelhřimov – Na Celním úřadu pro Kraj Vysočina skončily padělané cigarety, které byly zabrány občanu Slovenské republiky a o nichž, neboť nebyly označeny tabákovými nálepkami, následně rozhodoval pelhřimovský okresní soud.

Pelhřimov má koalici vítězů s těsnou většinou, do opozice míří ČSSD

Pelhřimov – Čtyřkoalice s těsnou většinou se ujme vlády v Pelhřimově po letošních komunálních volbách. Složení nového vedení města se z poloviny obmění, na spolupráci se dohodly ODS, TOP 09, KDU-ČSL a sdružení Nezávislí pro občany (NPO).

Aktivní senioři pronikají i do světa rekordů

Pelhřimov – Pozoruhodné aktivní seniory obdarovalo u příležitosti letošního slavnostního vyhlášení ceny Senior roku také pelhřimovské Muzeum rekordů, jehož provozovatelem je rekordmanská agentura Dobrý den.

Z nevyužívané jídelny na gymplu bude multifunkční místnost

Pelhřimov – Roky nevyužívaná kuchyň společně s jídelnou v budově pelhřimovského gymnázia se konečně dočkají důstojného uplatnění. Teď tyto prostory mohou tamní pracovníci využívat pouze jako sklad.

Syn kráčí ve šlépějích otce. Značka Běhounek na voliče platila

Pelhřimov – Na dva zastupitele se stejným jménem si musí začít zvykat Pelhřimov. Vedle Jiřího Běhounka staršího byl nově zvolen do městského zastupitelstva i Jiří Běhounek mladší.

AKTUALIZOVÁNO

Volby v Pelhřimově ovládla ODS před TOP 09. Minule vítězná ČSSD výrazně ztratila

Pelhřimov – Dva vítěze mají letošní komunální volby v Pelhřimově. Volby se ziskem 18,01 procenta hlasů vyhrála a čtyři mandáty jako jediná získala ODS. Druhým vítězem je pak rozhodně TOP 09, která skončila druhá se ziskem 13,41 procenta hlasů a bude mít tři zastupitele, o jednoho víc než doposud. Procentní zisk pouze těchto dvou stran byl vyšší než v roce 2014.

Pokřtěná kniha rekordů už je na pultech knihkupectví

Pelhřimov - Pozoruhodné výkony, úchvatné výrobky, vynikající Češi, obří předměty, neuvěřitelné miniatury, nadšená setkání, krásy naší země, nové rekordy, zcela nové kapitoly a dosud nepublikovaná česká NEJ. Tohle všechno a ještě mnohem více najdou čtenáři v České knize rekordů 6, která už je v těchto dnech k dostání na pultech knihkupectví.

Restaurátor se pustil do záchrany zvonu, který pochází z roku 1471

Rovná /FOTOGALERIE/ – Sobotním snesením zvonů pokračovaly práce na záchraně kostela svatého Martina v Rovné nedaleko Hořepníku na Pelhřimovsku.

Další stromky pro své potomky vysadí rodiče u Skrýšova

Pelhřimov – Nedaleko Pelhřimova opět vyroste nová alej. Stromky jako již tradičně vysadí rodiče, kteří v blízké době přivítali nebo mezi sebe přivítají nového potomka.

OBRAZEM: Žákům už slouží cvičná kuchyňka

Pelhřimov - V úterý 25. září byly oficiálně a patřičně slavnostně otevřeny nové odborné učebny ve Vyšší odborné škole a Střední škole hotelové SČMSD Pelhřimov. Moderní nové učebny vznikaly zhruba dva roky.

Moštárna zůstane v provozu i v říjnu

Pelhřimov - Podzimní moštování ovoce, které zajišťují ve svém Domě zahrádkářů v pelhřimovské ulici Na Obci místní zahrádkáři, zažívá vrchol sezony.

Bruslaři se opět vrátí na náměstí

Pelhřimov – Přestože venku jsou ještě letní teploty, vedení pelhřimovské radnice už řeší pronájem a provoz kluziště s umělým povrchem, které mělo v uplynulých zimních měsících ve městě velký úspěch.

Černovičtí slavnostně vysadí lípu ke stému výročí republiky

Černovice - U příležitosti stého výročí založení republiky vysadí Černovičtí ve středu 26. září pamětní lípu u základní školy. „Pod kořeny stromu uložíme pamětní schránku a pak dětem ze základní a mateřské školy předáme lípy k zasazení v různých částech města,“ informoval starosta Černovic Jan Brožek.

Děti byly svědky fingované autonehody

Pelhřimov – V rámci Evropského týdne mobility se Pelhřimovští, stejně jako obyvatelé Jihlavy, zapojili do Dne bez aut.

Rodinné centrum Krteček v Pelhřimově hledá rodiče

Pelhřimov – Návštěvníci Family Pointu Rodinného centra Krteček v Pelhřimově se dozví, jak se stát pěstounem. V úterý 25. září se tam od 16 hodin uskuteční seminář o náhradní rodinné péči, který nese název Hledají se rodiče.

OBRAZEM: Do kaple se vrátil zachráněný oltář

Pelhřimov – Práce na záchraně a obnově kaple svatého Kříže (Kalvárie) v Pelhřimově mají za sebou další významný mezník. Ve středu 19. září se do kaple vrátil zrestaurovaný původní oltář.

OBRAZEM: V rámci úklidu našli i bazén

Pelhřimov – S rukavicemi a pytli na odpadky se do Městských sadů v Pelhřimově vydala v sobotu 15. září parta nadšenců. Ty dala dohromady Vlaďka Brávková, koordinátorka dobrovolníků z Fokusu Vysočina.

OBRAZEM: Po dalším úseku promenády se projdou v říjnu

Pelhřimov - Podél říčky Bělá v centru Pelhřimova je v těchto dnech rušno. Konkrétně v lokalitě u Kamenného mostu dělníci pracují na stavbě a rekonstrukci dalšího úseku promenády kolem již zmíněné pelhřimovské říčky. Hotovo by mělo být na konci září.

V Kauflandu vynesla sbírka 631 kilogramů potravin

Pelhřimov – První potravinová sbírka, kterou uspořádala Oblastní charita Pelhřimov v sobotu 8. září v pelhřimovském Kauflandu, byla úspěšná.

OBRAZEM: Náměstí patřilo problematice duševního zdraví

Pelhřimov - V pořadí druhý ročník Festivalu duševního zdraví s tématem Poprvé se konal v pondělí 3. září na pelhřimovském Masarykově náměstí.

Program pro sídliště kvůli dešti Hodina H přesunula

Pelhřimov – Na sobotu 15. září musel být přesunut veletrh volného času Volný čas není nuda aneb Ať žije sídliště, který původně organizace Hodina H připravovala na poslední prázdninovou neděli.

Vysočina se stává obilnicí země, zaznělo na dožínkách

Pelhřimov – O suchu a jeho dopadu na zemědělství i lesnictví se opakovaně hovořilo v sobotu 1. září během Pelhřimovských dožínek, které do centra Pelhřimova přilákaly stovky lidí.

Sexuolog Weiss odešel od soudu znovu s podmínkou

Pelhřimov – Sexuolog Petr Weiss z Prahy byl už podruhé Okresním soudem v Pelhřimově odsouzen k podmínce za to, že v září před dvěma lety zavinil tragickou dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé a jeden člověk byl těžce zraněn. Tehdy šlo o členy jedné rodiny.

Do Pelhřimova míří držitel Českého lva i slavný režisér

Pelhřimov – Festival Kraťasy láká na filmy z celého světa, zajímavé hosty či bohatý program. Vstupenky na největší filmovou akci, která vypukne za necelé dva týdny, jsou již k mání.

Festival nabídne workshopy i hudbu

Pelhřimov – Také v letošním roce se v Pelhřimově uskuteční Festival duševního zdraví, jeho pořadatelé ho připravili hned na první den nového školního roku, na pondělí 3. září.

V pelhřimovském muzeu slaví sté výročí republiky

Pelhřimov – „Modli se za Československo“, tak zní název nové výstavy v pelhřimovském Muzeu Vysočiny. Ta mapuje sto let výročí republiky.

Fokus nabízí možnost strávit čas s dětmi a být i užitečný

Pelhřimov – Pro příznivce hrátek s dětmi má dobrovolnické centrum příležitost, jak toto nadšení zrealizovat.

V Pražské ulici čelí řidiči jen částečnému omezení

Pelhřimov – Od pondělního dne si musí nejen Pelhřimovští, ale i návštěvníci města, dát pozor při projíždění poblíž centra na další komplikaci v dopravě. Ta však není nijak zásadní.

Kruhový objezd u kina je dokončen, řidičům se snad uleví

Pelhřimov - Kruhový objezd u pelhřimovského kina Vesmír je hotový. S jeho otevřením tak částečně končí několikaměsíční omezení dopravy.

Sucho sužuje i Pelhřimovsko. Nedostatek vody je stále větší

Pelhřimovsko – Sucho je momentálně velkým strašákem napříč celým Pelhřimovskem. V některých městech je vyhlášen stop stav, který zahrnuje i zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrádek.

Zájmové kroužky pelhřimovského DDM jsou v nabídce už od května

Pelhřimov – Nabídka zájmových kroužků Domu dětí a mládeže v Pelhřimově pro školní rok 2018/2019 je již od května k dispozici. Ještě před několika lety se ale děti dozvídaly nabídku kroužků ze strany DDM až po prázdninách.

Otevření pamětní síně Oldřicha Menharta bylo velkou událostí

Pelhřimov /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Tentokrát se podíváme do Pelhřimova. Na fotografiích je zachyceno otevření pamětní síně grafika, typografa a tvůrce písma Oldřicha Menharta ve freskovém sále Okresního muzea v Pelhřimově, které se uskutečnilo 25. května roku 1967.

Zimní stadion už zve na bruslení

Pelhřimov – Na první veřejné bruslení v nové sezoně se na pelhřimovský zimní stadion půjde ve čtvrtek 16. srpna v 18.15 hodin. V pátek 10. srpna o tom informoval za Technické služby města Pelhřimova Jaroslav Záběhlík.

Dvě jednosměrky přechodné období přežijí, jiné dvě ne

Pelhřimov – Řidiči, kteří v několika uplynulých měsících, ale i v těchto dnech projíždí Solní a Tylovou ulicí v Pelhřimově pouze jedním směrem, budou moci v této lokalitě cestovat opět tak, jak byli zvyklí.

Nové semafory už jsou v Pelhřimově na svém místě

Pelhřimov - U pelhřimovského viaduktu, kde se pravidelně za většího deště tvoří jezírko, už stojí čerstvě nainstalované semafory. V zatopené části silnice, která vede na Kamenici nad Lipou, už se totiž v uplynulých letech utopilo několik aut.

Fikar nastřílel Jiřicím hattrick

Pelhřimov – Skvěle zvládli přípravný zápas v Jiřicích fotbaloví starší dorostenci Pelhřimova. Účastníka Poutník ligy porazili 4:1. Hosté získali rychle dvoubrankové vedení, v první desetiminutovce se trefili Viktora a Fikar. Po přestávce snížil Kameš, ale poslední slovo měl Fikar, který dvěma zásahy dokonal hattrick.

Podvodník nabízel práci v zahraničí. Nalítly mu stovky lidí

Pelhřimov – Stovky podvodů má podle pelhřimovských kriminalistů na svědomí dvaatřicetiletý muž z Bněnska, který lidem nabízel zprostředkování práce v zahraničí. Za to od zájemců vybíral různě vysoké čásky, ale nikdy jim žádnou práci nesehnal. Někteří z poškozených mají být z Pelhřimovska.

Most přes říčku Bělou opět po čtyřech měsících spojuje město

Pelhřimov – V minulém týdnu skončila po bezmála čtyřech měsících jedna z komplikací při cestování Pelhřimovem.

Za rozkopané ulice může významná modernizace sítě

Pelhřimov – Rozsáhlá výměna systému distribuce tepla v Pelhřimově má za sebou nejnáročnější část rekonstrukce. Omezení ve městě tak nepotrvají už příliš dlouho.

Do Pelhřimova se vrátil reprezentační basketbal

Pelhřimov – Česká basketbalová reprezentace U16 zamířila do Pelhřimova. V přípravě na mistrovství Evropy v Sarajevu si v prvním z dvojice zápasů poradila s výběrem Velké Británie 83:81. Český tým k výhře v roli kapitána dirigoval odchovanec pelhřimovského klubu, nyní už hráč USK Praha, Daniel Plášil.

Labutě se chlubí potomky

Pelhřimov - Po stezce vedoucí z pelhřimovských městských sadů k Tichému mlýnu u Radětína se každoročně na zdejší rybník vrací labutí pár. Ne jinak tomu je i toto léto. 

Barevné čtverečky u jména zmizí

Pelhřimov – Od středy 1. srpna přestane pelhřimovská radnice zveřejňovat na svých webových stránkách informace o přítomnosti zaměstnanců na pracovišti.

OBRAZEM: Z cukety vytvořil téměř šestimetrovou špagetu

Pelhřimov - O nový zápis do České knihy rekordů se pokusil Jakub Skočdopole z Polné. Ten s sebou do expozice Zlaté české ručičky v Pelhřimově dovezl kromě speciálního spiralizéru na tvorbu zeleninových a ovocných špaget i četné zásoby cuket.

Kraťasy nabídnou výběr ze 400 filmů, festival navštíví i známé tváře

Pelhřimov – Více než čtyři sta přihlášek dorazilo letos organizátorům filmového festivalu Kraťasy v Pelhřimově. Předvýběrovou komisi tak čeká nelehký úkol - udělat výběr toho nejlepšího, co návštěvníci budou moci zhlédnout na začátku září.

Zelené srdce sen o obnově kaple svaté Anny nevzdává

Pelhřimov – Čtvrteční svátek svaté Anny si také letos připomene kaple svaté Anny u Pelhřimova. Poutníci tam zamíří v neděli 29. července, program Dne pro kapli svaté Anny, který už jedenáctým rokem připravuje občanské sdružení Zelené srdce, začne ve 14 hodin. 

Nejdelší špagetu Jakub Skočdopole vyřeže z cukety

Pelhřimov – Nejdelší špagetu vytvořenou z cukety se během čtvrtečního dopoledne pokusí vyhotovit Jakub Skočdopole v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, a to vše za pomoci speciálního nástroje. 

Poradna pomohla už stovkám nemocných klientů

Pelhřimov – Během prázdnin je letošní návštěvnost Alzheimer poradny nižší, než tomu bylo v roce minulém. Důvodem není úbytek klientů, ale spíše čerpání dovolených a nedostatek času.

Kinematograf dorazí letos poprvé

Pelhřimov – Přijíždí legendární Kinematograf bratří Čadíků. Právě v pondělí 23. července se letos v létě poprvé představí na Pelhřimovsku, přímo v Pelhřimově zůstane tři dny.

Hvězdná sopranistka předávala zkušenosti

Pelhřimov – Špičkoví operní zpěváci zavítali v první polovině do Pelhřimova, aby společně se sopranistkou Gabrielou Beňačkovou a dirigentem Slovenského Národního Divadla v Bratislavě Brankem Ladičem zdokonalili své pěvecké a interpretační umění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT