Třiatřicetiletý čáslavský strážník se nechal zapřáhnout mezi dvě rozjíždějící se auta, která udržel rozpažený neuvěřitelných 43 vteřin.

„Nejtěžší je se pořádně vyhecovat. Tento pokus je zrádný v tom, že člověka to po nějakých deseti vteřinách přestane bavit. Pak je čím dál složitější to udržet,“ okomentoval siláckou disciplínu zvanou Hercules Hold Jiří Žaloudek, majitel jedenácti českých rekordů.

Prim hrají čeští sportovci a žízeň

Ten jedním dechem podotkl, jak moc jej těší fakt, že se mohl zhostit úlohy kmotra nového vydání světové knihy rekordů. „Je bezvadné, když se podaří nějaký pěkný výkon. A jestliže se dostane na stránky této knihy, může inspirovat ostatní. Aby dokázali, že i oni jsou něčím výjimeční,“ zamyslel se muž, který mimo jiné dokáže utíkat s metrákovou kovadlinou.

Tento příležitostný kaskadér však v guinnessovce pro rok 2009 chybí. Výraznou přesilovku v tamní české družině hrají sportovci. Zejména legendární výkony atletek Kratochvílové a Fibingerové jsou dost vousaté.

Žádné ze světových velmocí se nepodařilo „vyšťouchnout“ ani českou spotřebu piva. Každý z nás včetně nemluvňat vypije ročně 160,5 litru.
Ředitelka nakladatelství Slovart, které českou verzi této knihy vydalo, se podivovala i nad tím, že tam marně hledala Pelhřimov. „Zcela nepochybně se jedná o město s největším počtem uznaných rekordů,“ pohlédla Jarmila Holušová na prezidenta pelhřimovské Agentury Dobrý den. Miroslav Marek jen dobrácky mávnul rukou. „Ale prosím vás, kdo by se s tím každý rok nanovo hlásil,“ zažertoval.

Vzápětí již vážněji upozornil na jinou skutečnost. „Guinnessova kniha představuje pouze jakýsi střípek toho, co se ve skutečnosti stalo,“ zmínil Marek například žongléra Zdeňka Bradáče, který z letoška má guinnessovský diplom. Jeho jméno v knize není.

Nechybí ani zalisované brýle

Bible všech rekordmanů se převlékla z loňského červeného zrcadlovitého hávu do blyštivě zelené obálky. Výrazné změny lze vypozorovat i na samotných stránkách. Grafici se tentokrát nechali inspirovat vzhledem městských graffiti. Kniha obsahuje trojrozměrné obrázky, a dokonce i na ně určené brýle.

A náklad? „Vydáváme 16 tisíc kusů. Sluší se dodat, že i toto poměrně vysoké množství spolehlivě zmizí z knihkupeckých pultů během velice krátké doby. Kéž by se takto prodávaly všechny tituly,“ usmála se nakladatelka Holušová, která nabídla srovnání s tou nejlepší světovou beletrií. Prodá se jí sotva desetina.