Svá specifická díla tam „představil“ slovenský výtvarník, karikaturista a tvůrce populárních dětských večerníčků Marian Vanek, který vytvořil rozsáhlou kolekci nesmyslných lžic.

Ojedinělá díla budou k vidění i v Brně

„Marian přijet bohužel nemohl vzhledem ke svému pokročilému věku a vzdálenosti. Nicméně jsme nesmírně rádi, že zde můžeme prezentovat jeho úžasné výtvory,“ prozradil Josef Vaněk z Agentury Dobrý den.

Důvodem jeho tvorby byl duševní únik před tehdejší realitou socialismu. Proto postupem času vznikla taková díla, jako například dvojlžíce pro zamilované dvojice, popelníkolžíce pro náruživé kuřáky, deluxe–lžíce pro intimní večery nebo drsná lžíce pro vojáky z povolání. Postupem času pak z různých druhů dřeva vznikla zcela ojedinělá sbírka ručně vyřezávaných kuriozních lžic „v životní velikosti“, která je již vystavena v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

„V naší expozici v Pelhřimově bude k vidění celkem 101 lžic,“ pověděl Vaněk. Neobyčejné lžíce uvidí v nejbližší době i návštěvníci v Brně, a to na veletrhu GO a Regiontour. „Tam vezmeme pětadvacet neobyčejných lžic,“ dodal s úsměvem Josef Vaněk z Agentury Dobrý den.