close info Zdroj: CPA zoom_in Běžkyně s česko-finskými kořeny Kristiina Mäki.
Kristiina Mäki
atletika – běh na 1500 metrů
Narodila se 22. září 1991 ve finském Seinäjoki
Dcera české matky a finského otce vyrůstala ve Žďáru nad Sázavou, kde navštěvovala základní školu a následně maturovala na tamním Biskupském gymnáziu. Ve Žďáru chodila do kroužku atletiky. Jelikož ale ve městě nebyl atletický oddíl, registrovala se v oddílu SKP Hvězda Pardubice. Jejími trenéry byli Petr Forman a Pavel Červinka, v současnosti ji v PSK Olymp Praha trénuje Pavel Tunka. Partnerem Kristiiny Mäki je reprezentační mílař Filip Sasínek, letos 2. ledna se jim narodil syn Kaapo.
Na olympiádě poběží 1500 metrů. Osobní rekord 4:06,61 zaběhla v roce 2019 v Dauhá. Letošním maximem na patnáctistovce je 4:10,17 ze 13. června z Poznaně.
Osmkrát se stala mistryní republiky na dráze na tratích 800, 1500 a 5000 metrů, k titulům přidala dalších šest medailových umístění. Na letošním mistrovství republiky ve Zlíně byla na 1500 metrů časem 4:10,59 druhá. V roce 2015 vyhrála na Univerziádě v Kwangdžu běh na 5000 metrů, o dva roky později byla na stejné akci v Tchaj-peji na 1500 metrů bronzová. Mistrovství světa v atletice 2019 se účastnila na trati 1500 metrů, postoupila do semifinále.
close info Zdroj: Foto: CPA zoom_in
Lada Vondrová
atletika – běh na 400 metrů
Narodila se 6. 9. 1999 v Novém Městě na Moravě
Pochází ze Sedliště u Jimramova na Žďársku. Začínala už v šesti letech s fotbalem, vypadalo to velice slušnou kariéru. Zhruba v šestnácti letech přešla v Poličce na atletiku a už u ní zůstala. Přes atletický klub Hvězda Pardubice se dostala do USK Praha, jejím trenérem je Jaroslav Jón.
Na olympiádě poběží 400 metrů. Osobní rekord na této trati na dráze zaběhla v 4. července 2020 v Praze na Julisce, má hodnotu 51,35. Má jeden titul mistryně republiky a další tři medailová umístění na dráze. V roce 2019 byla na mistrovství Evropy do 22 let v běhu na 400 metrů druhá. Na mistrovství světa v roce 2019 byla na 400 metrů v semifinále, o rok dříve skončila na mistrovství Evropy na stejné trati v rozběhu.
close info Zdroj: Jiří Brychta zoom_in Cyklistka Tereza Neumanová po triumfu při mistrovství republiky.
Tereza Neumanová
cyklistika – individuální závod
Narodila se 9. 8. 1998 v Třebíči
Třebíčská rodačka vystudovala gymnázium v Novém Městě na Moravě. Začínala na horském kole, v předcházejících dvou sezonách závodila za bikový tým České spořitelny, ale postupně ji stále víc lákala silniční cyklistika. V roce 2019 se stala českou silniční šampionkou v hromadném závodě, o rok později skončila na mistrovství republiky v hromadném závodě druhá. V současnosti je členkou týmu Burgos Alimenta, připravuje se převážně ve Španělsku. Účast na olympijských hrách v Tokiu si Tereza Neumanová zajistila díky svému druhému titulu mistryně republiky v silniční cyklistice v závodě s hromadným startem.
close info Zdroj: Český svaz juda zoom_in Judista Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek
judo – nad 100 kg
Narodil se 15. 11. 1990 v Jihlavě
S judem začínal v šesti letech v rodné Jihlavě pod vedením Josefa Šimáčka a později Pavla Šimáčka. V roce 2005 se stal členem dorostenecké reprezentace vedené Václavem Červínem a v roce 2006 dosáhl prvního mezinárodního úspěchu, na mistrovství Evropy dorostenců získal stříbrnou medaili. Od roku 2007 byl členem juniorské reprezentace, kterou tehdy vedl Petr Lacina, od roku 2008 je členem klubu USK Praha.
V roce 2009 přešel s trenérem Lacinou mezi seniory, v tomto roce startoval na svém prvním mistrovství světa seniorů v Rotterdamu. Na olympijských hrách si odbyl premiéru v roce 2012 v Londýně, kde obsadil konečné sedmé místo. O čtyři roky později olympiádu v Rio de Janeiro vyhrál, za rok 2016 byl vyhlášen také nejlepším sportovcem České republiky. Od roku 2013 byl dále dvakrát mistrem světa a třikrát mistrem Evropy, z těchto vrcholných akcí má dalších pět medailí. V roce 2015 získal stříbro na Evropských hrách, které se tehdy konaly v Baku. Do roku 2016 závodil v polotěžké váze, od roku 2017 ve váze těžké.
V roce 2015 se oženil s Evou Kaderkovou, s níž má dvě děti. Jeho tchánem je prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.
close info Zdroj: Deník/Kamil Vaněk zoom_in Petr Nymburský je mistrem Evropy.
Petr Nymburský
střelba – 50 metrů malorážka – třípolohový závod
Narodil se 1. 6. 1995 v Táboře
Pochází z vesničky Rytov na Pelhřimovsku. Sportovní střelbě se věnuje od útlého dětství, prvním a dlouho jediným trenérem mu byl jeho otec Petr, který pro syna založil střelecký oddíl v Černovicích. Odtud Petr Nymburský mladší vystoupal do širší republikové špičky, aby následně přešel do Dukly Plzeň. Až dokonce loňského roku kombinoval vrcholový sport s civilním zaměstnáním, od ledna je už sportovcem na plný úvazek. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2019, kdy se v Boloni stal mistrem Evropy v libovolné malorážce na 3x40 ran. K titulu přidal ještě stříbrnou medaili v družstvech, kterou vybojoval společně s Filipem Nepejchalem a Davidem Hrčkulákem.