Předchozí
1 z 7
Další

Nela Kyselová učí jezdit na koni děti, ale i dospělé

Nela Kyselová, která působí na Farmě Rybníček u Pelhřimova, by si život bez koní nedokázala představit. Úplně poprvé se s koněm setkala ve svých třech letech. „To jsem byla s rodiči na pouti v Žirovnici. Podlezla jsem tam ohradu, vlezla si kobyle pod břicho a byla jsem nejvíc šťastná,“ smála se Nela Kyselová. Tento druh zvířat, ze kterého má většina lidí velký respekt, tedy milovala už odmalička.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová

Zhruba od svých devíti let se na koni začala učit jezdit, a to na Březí u Kamenice nad Lipou, kde fungoval klasický jezdecký oddíl. „Pomáhala jsem s krmením, čištěním koní a také kydáním. To je základ. Když chce totiž člověk jezdit na koni, tak ho musí nějak umět číst, musí koukat, co dělá, jak se chová, jak reaguje, a to se lidé naučí jedině tak, že s tím koněm budou. Budou ho vodit z výběhu, budou ho čistit a naučí se s ním fungovat,“ vysvětlila Kyselová základní práci s koněm.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová

V současné době provozuje na zmíněné Farmě Rybníček mimo jiné i jezdecký klub, jehož součástí jsou tři teplokrevní koně, poník a jeden chladnokrevný kůň. „Fungujeme jako jezdecký klub, takže sem chodí děti, které jezdí za příspěvky a část nákladu na výcvik si odpracují,“ řekla Nela Kyselová.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová

Dodala také, že jednou za čas se snaží uspořádat pro děti, které by chtěly do klubu začít chodit, nebo by se chtěly na koně podívat, něco se o nich dozvědě a povozit se, zábavné odpoledne. „Děti tu například zjistí, jaký je rozdíl mezi senem a slámou, naučí se poznat různé druhy obilovin nebo zjistí, jak vypadá slepice,“ prozradila instruktorka jízdy na koních.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová

Na Farmě Rybníček se ale na koni učí jezdit i dospělí. „Myslím si, že jezdit na koni se může nějakým způsobem naučit každý a je jedno, jestli je mu deset, třicet, nebo sedmdesát. Když na to má chuť, trpělivost a nějakou fyzickou zdatnost, tak proč ne? Samozřejmě, čím dřív člověk začne, tím je to lepší. Jiné to totiž je, když člověk spadne z koně ve dvaceti a jiné to je, když spadne v sedmdesáti,“ přemítala Kyselová.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová

Sportovní ambice prý nikdy neměla. „Nikdy jsem neměla potřebu skákat a závodit. Stačí mi si na koni vyrazit například do lesa,“ doplnila mladá milovnice koní.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová

Prozradila také, že tento koníček láká v posledních letech především děvčata. „Dřív u tohoto sportu byli spíš kluci a teď je to obrácené. Přitom by byli potřeba. Například u filmu se kluci nedají nahradit. Když je potřeba třeba rytíř na koni a do brnění se obleče holka, tak to jde stejně poznat,“ poznamenala Kyselová.

Nela KyselováZdroj: Deník / Denisa Šimanová