Předchozí
1 z 5
Další

Dneska už spím klidně, říká bývalý sportovní funkcionář Pavel Mazánek

Vztah ke sportu jsem měl vždycky, hrál jsem fotbal. To hlavní ale přišlo, když se mi narodil syn. Hrál fotbal, já začal pracovat jako trenér, a pak se to začalo postupně nabalovat. Myslím tím různé funkce. To většinou přijde samo. Jakmile začnete být veřejně činní, vždycky za vámi někdo dřív či později přijde s větou ..víš, potřeboval bych, nešel bys…Aktivně jsem si zahrál fotbal naposled v roce 1979.

Pavel MazánekZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Nejdřív jsem se staral o mládež do osmnácti let, hlavně fotbalisty a nakonec jsem skončil jako předseda a tajemník. Jakmile jsem začal s funkcemi, přestal jsem se sportem, aby mi nikdo nevyčítal, že dávám některým oddílům přednost. Samozřejmě bez perfektního rodinného zázemí bych ty funkce dělat nemohl, ale v té době bylo normální, že sportem žily celé rodiny. Chlapi trénovali, jejich děti sportovaly, manželky se staraly o zázemí oddílu, na soutěžích o občerstvení a chodily fandit.

Pavel MazánekZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Tajemníkem jsem byl celých 14 let. Myslím si, že dřív to bylo mnohem snadnější než dneska. Dneska je to všechno o penězích, hlavně dotacích a paragrafech. Nejdřív musíte shánět dotace, pak se postarat aby se včas a řádně vyčerpaly. A nakonec se modlit, aby to bylo všechno v pořádku, aby ty desátky kolonek byly vyplněné správně , protože jinak máte problém. No a k tomu si připočítejte, že Tělovýchovná jednota Jiskra má 1536 členů, desítky oddílů… a těm oddílům postupně chybějí trenéři, protože dělat něco zadarmo v době volna na to už lidi nemají čas ani chuť.

Pavel MazánekZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Jak jsem říkal, svým nástupcům nezávidím. S městem Havlíčkův Brod je spolupráce skvělá, ale ty novinky, jako dotace, jsou problém. Půl roku čekáte na dotace, žijete v nejistotě. Trenéři za vámi chodí a chtějí peníze a pak najednou peníze přijdou s příkazem honem je vyčerpat. Loni třicet procent tělovýchovných jednot dostalo dotaci koncem roku s příkazem, že se to musí honem najednou ztratit.

Pavel MazánekZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni

Když jsem přestal s funkcemi, najednou se mi ulevilo. Nemáte starosti, nemusíte se dohadovat s lidmi hlídat peníze a majetek. Rychle jsem si na ten klid zvykl. Navíc krátce po mě odešla do důchodu moje žena, takže máme čas na sebe. Jezdíme na kolech na výlety, když mi vydrží zdraví, nemohu si stěžovat. Ano, teď už po dlouhých letech konečně klidně spím.

Pavel MazánekZdroj: Deník / Štěpánka Saadouni