Znovu přibylo těch, kteří z pódia v sousedství rozsvíceného vánočního stromu předzpěvovali. Vedle zkušených zpěváků ze Záboje, legendárního pelhřimovského pěveckého sboru se sbormistrem Petrem Žákem, o sobě dávali vědět zpěvačky a zpěváci ze Základní umělecké školy Pelhřimov. Se školními sbory Duha, Podkolenky a Komoráci, s.r.o. také letos přišla Dana Bezstarostová.

Početnější skupina pod pódiem se i letos ke společnému zpívání nechala rychle strhnout, v Pelhřimově zpívalo společně ve středu koledy určitě 450 malých i velkých zpěváků a zpěvaček. „Letos jsem tu byla poprvé. Vždycky se mi to kryje se cvičením a tentokrát jsem si udělala čas, protože tu zpívala moje neteř a kamarádka, tak jsem přišla. Bylo to úžasné, určitě přijdu příště zas,“ pochvalovala si Martina Heřmánková z Pelhřimova.

Zpívalo se i na dalších patnácti místech pelhřimovského okresu. Znovu se slušně zaplnilo humpolecké Horní náměstí, kde navíc na koledy navázalo se svým programem nevšední hudební těleso Ten Sing, takže byl přinejmenším další dobrý důvod zůstat navzdory počínající mrazivé noci na náměstí v centru města o něco déle. „Bylo nás 383 a dva zmrzlí Holanďani,“ poznamenal k účasti na zpívání v Humpolci Martin Sýkora.

Online reportáž

Česko zpívá koledy

Celá on-line reportáž ZDE

Na mapě účastníků Česko zpívá koledy nechyběla ani další dvě tradiční zpívající města, a sice Horní Cerekev a Červená Řečice. Tam opět začali o hodinu později, neboť počkali na skupinu muzikantů, kteří zpívali od šesti v Pelhřimově.

V Kalištích se sešli sousedé v místní hospodě už v půl páté. „Už několik let v den konání akce Česko zpívá koledy se u nás v Kalištích koná vítání občánků. Tato slavnost je jen jednou do roka, takže se spolu obě akce pěkně spojí. Také letos jsme šli na šestou hodinu ke stromečku, abychom si tam koledy znovu společně zazpívali,“ říkala ke zpívání v Kalištích Jana Kutišová. „Hrály tři kytary, dvě příčné flétny a malé děti na rytmické nástroje,“ dodávala a upřesnila, že se na zpívání sešlo na padesát lidí.

V Útěchovičkách se postupně ujala jiná tradice. V obci zjistili, že si mohou při muzicírování v místní kapličce dopřát ještě zajímavější hudební doprovod než minule, takže letos přibyly k dudám klávesové nástroje. „Sešlo se nás rovných dvacet,“ informovala organizátorka Vendula Vlachová.

V Rodinově zůstali u hudební klasiky, díky tomu, že mají ve svých řadách kantorku a hráčku na klávesové nástroje Marii Pavlíčkovou se tam opět zpívalo v místním pohostinství na dohled od rozsvíceného vánočního stromečku. „Sešlo se nás čtyřicet místních i hostů, po koledách plnila paní Pavlíčková hudební přání shromážděných sousedů,“ doplnila informace Marie Jůnová.

V Horní Vsi se pochlubili díky předem nacvičeného programu s místními mladými ochotníky.

V Polesí se ujala organizace premiérově Mirka Salavová, ale program v této obci, kde se ke zpívání scházejí starší, mladší a úplně nejmladší už pěknou řádku let se tím nijak nezměnil. „Ani letos nechyběl svařák a další teplé nápoje, znovu jsme zpívali s kytarou,“ říkala Mirka Salavová a prozradila, že se v Polesí sešlo 36 zpěváků i zpěváčků.

V Bolechově se hřáli svařákem a navíc u ohýnku. „Letos nás v Bolechově zpívalo 32,“ pochvalovala si Lenka Kryštofová.

v Koberovicích začínal program před obecním úřadem už v 17 hodin. „V budově úřadu byla k vidění výstava andělů, od sedmnácti hodin začal troubit žesťový kvintet a k akci Česko zpívá koledy jsme se připojili v 18 hodin i s doprovodem tělesa Hit Stars,“ hlásila z Koberovic, kde zpívala stovka lidí, Marie Pospíchalová.

Pěkná účast byla v Želivě i v Kejžlici. „Bylo nás 70 a bylo to super,“ upřesňovala ze Želiva Vlasta Dolejšová. „Zpívalo nás 75, už se těšíme na příští rok,“ vzkazovala Romana Zástěrová z Kejžlice.

Na novinku letos vsadili i v Proseči u Pošné, kde se už několik let zpívá v domově důchodců. „S některými koledami nám přijelo pomoci dechové kvarteto ze Základní umělecké školy v Pacově a došlo i na harmoniku,“ informovala z Proseče u Pošné Dana Vítovská a dodala, že zpívala rovná stovka zájemců.

Když už je řeč o Proseči, poprvé se letos na Pelhřimovsku zpívalo také na dvou nových místech s názvem Proseč. Už v 17 hodin začínali v domově důchodců v Proseči-Obořišti, kam se vydalo i několik lidí ze vsi. „Bylo nás 31, sedm lidí přišlo ze vsi, ostatní byli klienti domova,“ upřesnila Blanka Zemanová.

Na poslední chvíli se přidala i Proseč na Humpolecku, tam zpívalo napoprvé sedmnáct lidí. Celkem se tak na Pelhřimovsku zúčastnilo 9. ročníku Česko zpívá koledy 1 829 zpěváků a zpěvaček.