„Detektivní příběhy v jeho knihách byly napínavé a měly spád, byl to autor slušných knížek," říká pelhřimovský knihkupec Jaromír Vytopil.

„Je zajímavé, že v posledních knihách hodně používal reálie z Radňova, včetně skutečných jmen rodů," dodává Vytopil s tím, že spisovatel také v posledních dnech nadiktoval paměti o válečné a poválečné době v Radňově.

Loni v létě s ním při představení nového románu Zakázané doteky Pelhřimovský deník natočil rozhovor. V něm mj. odmítl označení svých děl jako „krvavých románů".

„Píšu romány ze 17. století, v nichž je motivem láska, zločin a různé příběhy a situace. Samozřejmě i zločin patří ke krajnostem mezní situace," uvedl tehdy Zdeněk Pošíval.

„V každém románu zároveň dominuje určité řemeslo, například chovatelství koní, komedianti a provazochodci, šperkařství a v poslední knize je to básnictví," dodal autor.

Zmínil i to, že kombinuje smyšlené a reálné postavy. „Zeman Jožík Bukovský, který bývá pověřený vyřešením případů, je fiktivní postava, ale třeba Václav Hrůza byl významný pelhřimovský činitel – královský rychtář," doplnil Zdeněk Pošíval.
Na Pelhřimovsko dojížděl z Prahy. „Cítím se zde doma a znám to tady, což je pro mě výhodné, protože v knihách nemusím tolik improvizovat a vymýšlet si krajinu, ve které se děj odehrává," popsal loni svůj vztah k Pelhřimovsku.

Zdeněk Pošíval
Narozen 2. 5. 1937 v Pelhřimově. Studoval režii na AMU v Praze. Působil ve zlínském a ostravském divadle, roku 1969 přešel na scénu Na Forbíně v Praze – ale brzy ji komunisté zrušili. Pošíval upadl v nemilost, část rodiny emigrovala, působil ve svobodném povolání. Je autorem divadelních her a televizních scénářů. První beletrií byl román Vražedný týden (1998). Román Té noci svítil úplněk (1999) popisuje spor Přemyslovců a Slavníkovců. Děj Pokušení a pomsty (2000) se odehrává na Pelhřimovsku po třicetileté válce. Navázali Satanovi koně (2003), Satanovo jaro (2005) a Satanovy chvíle (2010). Poslední román Zakázané doteky vyšel loni.