V pátek startuje tradiční hudební festival Pacovský poledník. Potrvá až do neděle. Festival se odehraje na dvou pódiích v areálu zámeckého dvora a zámecké zahrady. „Hlavní sobotní program je z části věnován pacovskému rodákovi Antonínu Sovovi, od jehož narození letos uplynulo již 150 let," sdělila organizátorka akce Jana Hrušková.

Všichni účinkující, kteří byli již na podzim loňského roku osloveni s nabídkou vystoupení, dostali zároveň malý domácí úkol, a to zhudebnit alespoň jeden Sovův text.

„Většina z nich tuto nelehkou výzvu přijala, a tak se můžeme těšit nejen na vlastní tvorbu všech kapel, ale také na zajímavé pojetí Sovových textů. Tuto zhudebněnou poezii z živých produkcí zaznamenáme a později vydáme na cédéčku," vysvětlila Jana Hrušková.

Zítřejší program v pravé 
poledne zahájí známá forma-
ce Mňága a Žďorp. Následovat budou další interpreti – Jablkoň, Cava, Ivan Hlas Trio, Marta Töpferová, Lanugo, Mamalör, Peter Lipa and Band a řada dalších. Tomuto programu bude předcházet dneš-ní večerní varhanní koncert Vladimíra Franze v pacovském kostele sv. Michaela.

Nedělní festivalové menu pak nabídne Ondřeje Smeykala a jeho „Výpravu". Jednoho z nejlepších hráčů na didgeridoo u nás doprovodí britský hudebník Bear Love. Účastníkům této neobvyklé „expe-dice" představí dvoumetrový gong, zhotovený z jediného kusu rezonančního bronzu. Tento obdivuhodný nástroj bude nainstalován v zámecké kapli a barokní prostory se na čas změní v experimentální zvukovou laboratoř. Diváci mohou v rámci individuálních terapií či závěrečného koncertu prožít neopakovatelné pocity, vyvolané vibrujícími gongy a dalšími australskými a tibetskými nástroji. Do „Výpravy" se zapojí i Andrew Begay, vypravěč indiánských příběhů a vynikající hráč na tradiční flétny.

V pořadí 14. ročník této hudební přehlídky začal s předstihem již v květnu. V pacovské sokolovně totiž došlo k neobyčejnému hudebnímu spojení. Nejprve se divákům před-stavil Dan Bárta s Illustratosphere, poté jej vystřídal Dominic Miller se svou doprovodnou skupinou. Věhlasný Stingův kytarista odehrál na svém evropském turné jediný koncert právě v Pacově. Oba hudebníci si pak společně „vystřihli" Stingovu píseň Seven Days.