Tvorbu Josefa Macka, rodáka ze Žďáru nad Sázavou, prý ovlivnili jihlavští výtvarníci. Například akademický sochař Karel Hyliš nebo akademický malíř Josef Bulant, se kterými problematiku uměleckého vyjádření často konzultoval.

„Staneme-li před obrazy Josef Macka, octneme se v záplavě barev, linií a skvrn. Vstupujeme do světa nabitého energií, která se nesvázaná šíří do prostoru. Svou otevřeností podněcuje samotného diváka k experimentu, hledání a svobodné tvorbě,“ lákají organizátoři výstavy na webových stránkách humpoleckého informačního centra.

Druhý prezentující autor Leopold Habermann, jehož díla budou během dubna k vidění, je rodák z Jihlavy a pochází z rodu kovářů. Jeho tvorba je velmi rozsáhlá. „Zabývá se restaurátorskou prací, přes dokonalé repliky starých děl prováděné za použití původních technologií až po vlastní díla historického či avantgardního směru. Zpracování konstrukčního odpadního železa dodává jeho plastikám žádanou lehkost a dynamiku, jakoby nerespektovaly fyzikální vlastnosti, a zároveň si zachovávají surovou, místy zarezlou podstatu materiálu,“ vysvětlují organizátoři.

Slavnostní vernisáž výstavy je naplánovaná na úterní 17. hodinu. Úvodní slovo k celé výstavě zde pronese Pavel Toman, předseda Spolku výtvarných umělců Vysočiny. O hudební doprovod slavnostní akce se pak postará Petr Píša.

Výstava obrazů Josefa Macka i kovu a šperků od Poldiho a Gabriely Habermannových pak bude k vidění v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci ve výstavním sálu na Horním náměstí.

Zájemci si mohou umělecká díla na zmíněném místě prohlédnout až do neděle 29. dubna.