Termín vernisáže výstavy nebyl náhodný, Stražišťan uspořádal na zámku, kde muzeum sídlí, již tradiční koncert věnovaný především maminkám k jejich svátku. Ale slavili i všichni příznivci folklóru, kteří koncert v zámeckém sále vyslechli. „Zaznělo zde několik lidových písní,“ poznamenala za pacovský folklórní soubor Dagmar Šašková.

Zmíněná výstava, na jejíž vernisáži promluvili ředitel muzea Vlastimil Simota a vedoucí Stražišťanu Petr Bratránek, potrvá do 16. června. „K vidění jsou zde kroniky, fotografie, kroje a rekvizity, které soubor užívá při svých vystoupeních,“ doplnila informace Dagmar Šašková.

Oslavy 50. výročí založení Stražišťanu vyvrcholí v neděli 16. června v zahradě pacovského zámku.

Gratulanti budou moci naposledy zavítat do Městského muzea Antonína Sovy na výstavu, ale současně strávit celé odpoledne na folklorním festivalu v zámecké zahradě.

Festival se uskuteční pod názvem Třetí dudácké slavnosti. „Celé nedělní odpoledne se ze zahrady pacovského zámku budou linout tóny lidové muziky v podání nejen souboru Stražišťan, ale i dalších hostů a gratulantů,“ dodala k programu připravenému na 16. června Dagmar Šašková.

Na pacovských dudáckých slavnostech vystoupí jako gratulanti soubory Vysočan, Kovářovan, Studánka, Budějovické dudácké sdružení, Pramínek, Doubek a dudáci jednotlivci.