Druhý ročník mezinárodního festivalu krátkometrážních filmů Kraťasy vypukne úderem dnešní 13. hodiny odpoledne a potrvá tři dny. Organizátorům se v letošním roce přihlásilo 841 filmů z 52 zemí celého světa. Návštěvníci se mohou těšit celkem na 54 vybraných krátkometrážních filmů. „Snímky bude po celou dobu akce hodnotit pětičlenná porota. Jejím patronem je letos herec divadla Na Fidlovačce, dabér a moderátor Daniel Rous,“ prozradil ředitel festivalu Kraťasy Michal Burda.

Na pelhřimovském filmovém festivalu nebudou chybět ani režiséři některých promítaných snímků. „Pohovoří nejen o svých filmech, ale mohou odpovídat i na dotazy návštěvníků,“ vysvětlil Burda. Zároveň se filmaři zúčastní i závěrečného vyhlášení v kině Vesmír. Právě zde budou režisérům uděleny tři ceny. „Cena poroty, Cena veřejnosti a Čestné uznání města Pelhřimova,“ vyjmenovali pořadatelé.

Součástí festivalu Kraťasy, je nejen promítání jednotlivých krátkometrážních filmů, ale organizátoři si pro návštěvníky připravili i bohatý doprovodný program. „Festival začíná dnes od 13. hodin přednáškou držitele Českého lva v kategorii Nejlepší střih Markem Opatrným, který seznámí diváky blíže s natolik oceňovaným filmem Masaryk a svojí prací na něm, “ přiblížil začátek programový ředitel festivalu David Bumbálek.

Po skončení první přednášky se návštěvníci mohou těšit na přehlídku několika filmů, a to hned na dvou projekčních místech. „Odpolední sekce proběhne v kině Vesmír, večerní program se přesune do městských sadů,“ prozradil Bumbálek s tím, že nebude chybět ani hudební vložka v podobě pelhřimovské skupiny Wajt.

I druhý den festivalu odstartuje přednáškami. Hned dvě se tentokrát odehrají v Kulturním domě Máj v Pelhřimově. „První bude ze zákulisí One Man Show s jejím režisérem Markusem Krugem a druhá s názvem Youtubeři, kam se podíváš s režisérem Jiřím Sádkem, který po dobu 62 dní natáčel s předními českými youtubery,“ nastínil průběh zítřejšího dopoledne David Bumbálek.

Odpolední promítání organizátoři rozdělili do dvou částí. První sekce projekce bude rodinná a druhá bez cenzury. „Po večerním promítání vystoupí několikanásobný mistr České republiky v beatboxu En.Dru, který je mimo jiné i skvělý bavič a moderátor,“ konstatovala vedoucí public relations festivalu Dominika Benešová. Sobotní večer v Pelhřimově posléze završí afterparty.

Ani poslední den Kraťasů nebude o zážitky pro návštěvníky ochuzen. „V neděli se návštěvníci mohou těšit na přednášku filmových tricích nebo o tom, jaké to je hrát poprvé ve velkém filmu, jak probíhají castingy pro herce a podobně,“ uzavřela s úsměvem Benešová.