Stane se tak v rámci červenořečické pouti, která vyvrcholí o nadcházejícím čtvrtém červencovém víkendu. „V rámci červenořečické pouti budou na zámku od pátku 21. července do neděle 23. července vystaveny unikátní obrazy-pozadí k divadelním hrám nalezené na půdě kina v prosinci 2016,“ informoval červenořečický zastupitel Jiří Jedlička, který byl rovněž u nálezu kulis a rekvizit na půdě kina.

Vystaveny budou čtyři obrazy malované temperou na plátně o rozměrech cca 6,5 x 4 metry. „Tři obrazy jsou oboustranně malované, takže celkově se jedná o 7 zobrazených výjevů. Malby jsou poměrně kvalitní a je zřejmé, že je malovali minimálně tři různí autoři,“ doplnil Jedlička. Výstava se uskuteční díky dohodě vedení města s majiteli zámku.
Několik týdnů po objevení „pokladu“ na půdě kina informoval Jiří Jedlička redakci Pelhřimovského deníku. Na půdě loňského prosince s ním byli ještě členové městského zastupitelstva Josef Káva a Václav Slabý. Tehdy tam zmíněná trojice prováděla pravidelnou inventarizaci. Přesněji řečeno důkladnější inventarizaci než v minulosti.

Červenořečické kino bylo v šedesátých až sedmdesátých letech minulého století přebudováno z bývalé sokolovny. A o ní bylo známo, že sloužila i jako zázemí pro místní divadelní ochotníky, kteří v Červené Řečici působili v letech 1852 až 1967. „Později byly kulisy a některé rekvizity uloženy na půdě kina, tedy bývalé sokolovny,“ připomněl Jiří Jedlička.
Nadcházející výstavu připravil se svým bratrem Pavlem Jedličkou.

Jiří Jedlička, který působí v první řadě jako ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, odhaduje, že by obrazy nalezené loni v prosinci na půdě červenořečického kina bylo do budoucna potřeba vyčistit, alespoň základně konzervovat nebo restaurovat.

Na výstavě se návštěvníci dozvědí i spoustu zajímavých podrobností o historii ochotnického hnutí, které se ve městě může chlubit delší než stoletou historií. Ostatně výstava nese název Divadlo v Červené Řečici 1852/1967 a podtitul zní Výstava velkoplošných divadelních obrazů – pozadí k divadelním hrám.

Zatím je výstava plánována jako krátkodobá třídenní, ale možná se protáhne na déle než dva měsíce. „V případě zájmu bude výstava divadelních obrazů-kulis prodloužena do konce září,“ doplnil ještě Jiří Jedlička.

Jedno z vystavených pláten, která byla objevena na půdě kina.

Další pouťové akce v Červené Řečici

1) V pátek 21. 7. od 20 hodin na dvoře fary – Posezení se spoluobčany
2) V sobotu 22. 7. od 16.30 hodin na hřišti – Fotbal starých gard Tatran Červená Řečice – Sokol Košetice
3) V sobotu 22. 7. od 21.30 hodin na nádvoří zámku – Promítání dosud nezveřejněného filmového záznamu, který byl natočen u příležitosti svěcení zvonů v roce 1998